LAN 230V - czy to ma jeszcze sens?

Pytanie drugie: a jak z wydajnością?

LAN 230V - czy to ma jeszcze sens?

Schemat budowy sieci dLAN

Kilkudniowa praca z dwoma komputerami, sprzęgniętymi w sieci lokalnej HomePlug doprowadziła nas do paru istotnych wniosków. Po pierwsze, sieć działa stabilnie. Nie występują żadne zauważalne straty pakietów, a przeciętna prędkość transferu danych między maszynami wynosiła około 5-7 Mbps, czyli w okolicach 700 KB/s. Wystarczyło to na przykład do swobodnego grania i przenoszenia plików. Przeciętny czas przegrywania nieskompresowanego pliku audio o rozmiarze 10 MB wynosił około 20 sekund, a 650 MB pliku wideo (skompresowanego kodekiem XVID) - 15 minut. Niestety, jak już wspominaliśmy, należy wystrzegać się wszelkiego rodzaju rozdzielaczy, gdyż każdy z nich może radykalnie zmniejszyć komfort korzystania z sieci. Na pracę urządzeń w żaden sposób nie wpływa tez liczba innych, wysoce "prądożernych" sprzętów użytku domowego. Możemy zatem korzystać bez problemu z pralki, lodówki, zmywarki, czajnika i odkurzacza i, jeżeli nie wysiądą nam bezpieczniki, sieć dLAN będzie działać bez zarzutu. Teoretycznie jest to oczywiste (technologia HomePlug wykorzystuje do przenoszenia danych dużo wyższe, niż 50 Hz, częstotliwości), jednak przed paru laty, wielu potencjalnych użytkowników lękało się, że HomePlug utrudni normalne korzystanie z prądu i vice versa.

Pytanie trzecie: komu to potrzebne?

Co w pudełku?

W skład zestawu Microlink dLAN starter kit wchodzą:

- dwa adaptery dLAN Ethernet/Ethernet lub Ethernet/USB

- dwa kable Ethernet

- Instrukcja użytkownika

- Skrócona Instrukcja Instalacji (Quick Start Guide

- Płyta CD z oprogramowaniem

- Płyta CD z dodatkowymi narzędziemi do monitorowania sieci (wersje próbne)

Produkt objęty jest trzyletnią gwarancją a cena wynosi 563,63 PLN

Przede wszystkim chcielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, co przeciętny polski użytkownik, posiadający już dostęp do Internetu, może uzyskać dzięki HomePlug, tym bardziej, gdy ma już w domu czy w biurze zainstalowaną sieć lokalną. Odpowiedź jest prosta: wygodę i szybszy transfer, tylko jednak pod warunkiem, że korzysta wciąż ze starszych urządzeń, nie obsługujących najnowszych standardów. Gdy twój WLAN obsługuje IEEE 802.11g (czyli 54 Mbps), zapomnij o sieci z gniazdka. To samo, jesli masz już okablowane całe biuro - wydasz mnóstwo pieniędzy, a korzyści będą co najmniej wątpliwe.

Zobacz również:

  • Najszybszy światłowód w Polsce - łącze 8 Gb/s od Orange

Jeżeli jednak dysponujesz starszymi rozwiązaniami lub potrzebujesz dobrego sposobu na łatwe dodawanie mobilnych stanowisk pracy z dostępem do Internetu, chcesz udostępnić obraz nadawany ze swojego Playstation w całym domu lub po prostu jesteś totalnym laikiem w sprawach sieci, a chcesz zaimponować swoim znajomym - może być to rozwiązanie dla ciebie. Oczywiście, musisz także dobrze zarabiać, bo koszt zestawów podstawowych wynosi ponad 550 złotych, a cena każdego dodatkowego adaptera - ponad 300 (dla porównania nowoczesną sieć bezprzewodową w standardzie .11 g na trzy stanowiska można założyć już za około 500 złotych). Na pewno jednak dLAN sprawdzi się tam, gdzie niemożliwe jest efektywne wykorzystanie zalet łączności bezprzewodowej, czy to z powodu dużej liczby grubych ścian, czy innego rodzaju zakłóceń.


TOP 200