Kuracja pobudzająca

Techmex zaoferuje klientom leasing sprzętu i oprogramowania. Firma nie pozostała obojętna na kłopoty STGroup i Karen Notebook.

Techmex zaoferuje klientom leasing sprzętu i oprogramowania. Firma nie pozostała obojętna na kłopoty STGroup i Karen Notebook.

Spowolnienie rozwoju gospodarczego w tym roku dotknęło przede wszystkim małe i średnie firmy. "Szukamy sposobów na pobudzenie sprzedaży. Chcemy wspólnie z jednym z banków zaoferować klientom leasing sprzętu i oprogramowania" - mówi Jacek Studencki, prezes Techmex SA. Dodaje, że wprowadzenie już wcześniej leasingu systemu AutoCAD zaowocowało wzrostem sprzedaży sięgającym 35%. Na znalezienie banku-inwestora dla spółki Leasing 3000 wyznaczono 6 miesięcy.

Na początek Office i Windows

W leasingu klient będzie płacił miesięczną ratę za sprzęt zakupiony w bielskiej firmie. Na podobnej zasadzie Techmex wspólnie z Microsoftem oferuje już systemy: Windows, Office i BackOffice 2000. Odbywa się to w ramach tzw. Otwartej Subskrypcyjnej Umowy Licencyjnej (OSL). Opłata miesięczna wynosi od kilkudziesięciu do ok. 100 zł.

OSL jest programem licencyjnym, przeznaczonym dla małych i średnich przedsiębiorstw. Umowę zawiera się na 3 lata. Warunkiem przystąpienia do OSL jest nabycie licencji na wszystkie komputery w firmie. W ciągu miesiąca trwania programu Techmex podpisał umowy z kilkunastoma klientami. Kilkunastu innych partnerów Microsoftu także bierze udział w tym programie.

We Wrocławiu i Karenie?

Techmex nie był i nie jest zainteresowany przejęciem STGroup. Przed tygodniem firma została postawiona w stan upadłości. Zdaniem prezesa Techmexu, jej zadłużenie jest zbyt duże. Bielska firma otwiera natomiast oddział we Wrocławiu, którym ma zarządzać Ryszard Bazela, dotychczasowy wiceprezes ds. sprzedaży w STGroup. Oprócz niego, w nowo powstałym oddziale Techmexu znajdzie zatrudnienie 12 innych byłych pracowników upadającej firmy.

Techmex Wrocław ma koncen- trować się na rynku korporacyjnym, podobnie jak STGroup. Podobna będzie również oferta, na którą będą się składać m.in. rozwiązania Cisco Systems i serwery RISC IBM. "Gdy rynek małych i średnich przedsiębiorstw ograniczył wydatki na informatykę, w tym roku - obok rynku konsumenckiego - najlepiej rozwija się rynek dużych rozwiązań" - mówi Jacek Studencki.

Techmex jest natomiast zainteresowany ratowaniem innej spółki przeżywającej kłopoty - Karen Notebook. "Karen jest jednym z najważniejszych naszych partnerów, m.in. dlatego że sprzedaż urządzeń przenośnych stanowi ok. 30-40% całkowitych przychodów naszej firmy. Dlatego jesteśmy żywo zainteresowani sytuacją tej firmy" - tak prezes Techmexu tłumaczy przystąpienie do negocjacji redukcji zadłużenia Karenu. Jacek Studencki zauważa, że Karen jest jedną z najbardziej znanych firm na rynku urządzeń przenośnych. Jest także właścicielem jednej z najbardziej popularnych polskich marek - California Access. Ostateczne decyzje, co do zasad dalszej współpracy, mają zostać podjęte na początku przyszłego roku. Przedstawiciele Techmexu wykluczają objęcie akcji Karenu.

Nowe zasady współpracy

"Martwi nas obecna sytuacja finansowa polskich firm informatycznych, w tym także naszych partnerów. Wiele firm, przyzwyczajonych do szybkiego wzrostu gospodarczego, nie zdążyło z ograniczeniem kosztów" - mówi Jacek Studencki. "Część partnerów nie zdaje sobie sprawy, że nie można żyć tylko i wyłącznie z kredytu od dystrybutora. Dlatego też zdecydowaliśmy o zaostrzaniu warunków dla niesolidnych partnerów" - dodaje.

Techmex zamierza wprowadzić nową formę sprzedaży. Dział sprzedaży bielskiej firmy będzie fakturował zakupy klientów, natomiast partner - w zależności od wynegocjowanych warunków kontraktu z klientem - będzie otrzymywał odpowiedniej wysokości prowizję.


TOP 200