Kupujemy kamerę cyfrową

Zima powoli się kończy, wiosna nadciągnie już niebawem - w związku z tym zacznie się okres weekendowych wypadów, działkowych nasiadówek czy komunijnych imprez. Warto w ten czas pomyśleć, jak można te wydarzenia utrwalić lepiej niż tylko za pomocą pamięci. Nawet najlepsze aparaty cyfrowe nie są w stanie utrwalić całokształtu podniosłych sytuacji. Może warto zainwestować w cyfrową kamerę?

Przede wszystkim powinniśmy sobie odpowiedzieć na bardzo podstawowe pytanie: do czego tak naprawdę używać będziemy kamery. Ma to kolosalne znaczenie, czy służyła nam będzie do kręcenia przyjęć rodzinnych i cioci Zosi pałaszującej siódmą dokładkę szarlotki, czy też może zamierzamy utrwalać nasze wypady poza miasto, gdzie z zapałem oddajemy się sportom wyczynowym, sceneria zmienia się w każdej minucie i mamy do czynienia z bardzo dynamicznymi ujęciami.

Najprostszą kamerę cyfrową możemy już nabyć za nieco ponad 1000 zł. Będzie ona idealna dla osób, które z filmowaniem nie mają wiele wspólnego i w zasadzie ograniczają się do uwieczniania wspomnianych już rodzinnych spędów. W takich modelach zwracać należy uwagę na prostotę obsługi i przejrzystość funkcji. Osoba taka zapewne będzie od takiej kamery oczekiwała jednego: nagrywania obrazu. Nie zainteresują jej dodatkowe funkcje i ograniczy się zapewne do naciskania przycisku REC (nagrywaj).

Osoby, które chcą się pobawić w kręcenie scen nieco bardziej dynamicznych, jeśli chcą osiągnąć zadowalającą jakość obrazu, powinny zaopatrzyć się w sprzęt z nieco wyższej półki, oferujący takie funkcje jak stabilizacja nagrywanego obrazu, zdjęcia nocne, czy też zoom optyczny.

Reasumując przy kupnie kamery powinniśmy zwracać uwagę na kilka podstawowych rzeczy:

Po pierwsze warto się zastanowić, na jakim nośniku zapisywać film będzie nasza kamera. Obecnie najpopularniejszym nośnikiem są kasety MiniDV (ich cena oscyluje w granicach 10-15 zł za kasetę, na której nagrać możemy 60 minut filmu w najwyższym trybie jakości). Można już nabyć urządzenia zapisujące filmy na 8 cm płytach DVD. Niewątpliwą zaletą tego nośnika jest fakt, że nagrany na nim film możemy od razu obejrzeć na komputerze czy też na odtwarzaczu DVD nie przejmując się przeciąganiem kabli do telewizora czy przegrywaniem filmu na dysk twardy.

Kolejną istotną rzeczą jest liczba przetworników obrazu, w które wyposażone są wszystkie kamery cyfrowe. Obecnie coraz więcej modeli posiada trzy przetworniki obrazu (3 CCD). Dzięki temu obraz jest dużo bardziej ostry, wyrazisty i lepiej są widoczne obiekty słabiej oświetlone.

Ponadto, jeśli zamierzamy filmować coś z dystansu, warto się upewnić, czy nabywana przez nas kamera oferuje funkcję optycznego zoomu (przybliżania). Zoom cyfrowy oferuje przybliżenie zdecydowanie gorszej jakości, gdyż jest to powiększany sztucznie normalny obraz rejestrowany przez kamerę.

Musimy jednak pamiętać, że wszystkie te cechy są tak na prawdę wystarczające jedynie do amatorskich produkcji. Nie oszukujmy się. Nawet bardzo droga kamera kupiona w supermarkecie nie zbliża się jakością do tych używanych przy produkcji filmowej czy telewizyjnej. Jednak jeśli nie zamierzamy podbijać Hollywoodu, a materiały przez nas nagrane uprzyjemniać będą jedynie spotkania towarzyskie czy stanowić będą zapis cząstki naszego życia, jesteśmy w stanie za rozsądną cenę wyposażyć się w model spełniający nasze oczekiwania.

Sprawdziliśmy również co mają nam do zaoferowania sieci handlowe. Wybraliśmy się z kamerą do jednego z warszawskich supermarketów handlujących sprzętem elektronicznym. To, co udało się nam zarejestrować, zobaczyć możecie na filmie "Kupujemy kamerę cyfrową".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200