Kupujemy Blu-ray

Odtwarzacze Blu-ray zdobywają coraz większą popularność. Czynią to w tempie szybszym, niż kiedyś DVD wypierały magnetowidy. Blu-ray pokonał konkurencyjny format HD DVD i choć wielu narzeka, że sytuacja ta doprowadziła do spadku konkurencyjności na rynku, zwycięzca jest tylko jeden. I czy tego chcemy, czy nie, w najbliższych latach Blu-ray stanie się standardem, zastępując DVD. Podpowiadamy, na które cechy odtwarzacza płyt Blu-ray należy zwrócić uwagę, aby kupiony model najlepiej spełniał oczekiwania.

Odtwarzacze Blu-ray szybko tanieją, warto więc przed zakupem takiego modelu przeanalizować jego wyposażenie, bo perspektywa oglądania filmów w czterokrotnie wyższej rozdzielczości niż materiał DVD (1920x1080 wobec 720x576 pikseli) jest kusząca. Ponadto każdy Blu-ray jest wyposażony w zaawansowany procesor wideo, pozwalający przeskalować obraz odtwarzany z płyt DVD-Video do rozdzielczości 1920x1080 pikseli.

Najtańsze stacjonarne modele Blu-ray można już kupić za 400 zł, ale są też wielokrotnie droższe. Wybór określonego urządzenia powinien być przemyślany i dopasowany do aktualnie wykorzystywanej konfiguracji zestawu kina domowego.

W przypadku odtwarzacza Blu-ray mamy do wyboru trzy opcje. Pierwszą z nich jest zakup stacjonarnego odtwarzacza - w zależności od producenta i wyposażenia jest to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Druga opcja to wyposażenie domowego komputera w czytnik płyt nowego formatu (koszt ok. 400 zł) lub zakup laptopa z napędem Blu-ray i podłączenie go do telewizora. Trzecim rozwiązaniem, dość powszechnym, jest kupno konsoli do gry Sony PlayStation 3. Urządzenie to kosztuje co prawda sporo, bo ok. 1100 zł, jednak funkcjonalnie nie ma sobie równych (odtwarza też filmy 3D Full HD).

Wyposażenie obowiązkowe

Co powinien zawierać odtwarzacz Blu-ray? Oczywiście wiele zależy od kategorii cenowej, jednak każdy Blu-ray powinien mieć pewne elementy uznawane obecnie za obowiązkowe.

  • Złącza audio-wideo - jedno wyjście HDMI 1.3 to standard. Większość najnowszych odtwarzaczy Blu-ray będzie wyposażona w HDMI standardu 1.4 (to ważne, dzięki nim można obejrzeć filmy 3D) lub zostanie przygotowana na późniejszą aktualizację programową z HDMI 1.3 do najnowszej wersji. Podstawowe wyposażenie obejmuje też stereofoniczne wyjścia analogowe (RCA), audio i cyfrowe wyjście optyczne bądź koncentryczne audio. W odtwarzaczach Blu-ray rezygnuje się z montowania gniazd typu Euroscart, pozostawiając analogowe interfejsy wideo: kompozytowy (ze względu na bardzo niską jakość traktowany jako awaryjny) i komponentowy, który może również obsługiwać sygnał HD.
  • Port Ethernet - takie gniazdo, zgodnie ze standardem BD 2.0, pozwala na dostęp do Internetu i w trakcie odtwarzania płyt Blu-ray z funkcją BD Live umożliwia pobieranie w ten sposób materiałów dodatkowych, takich jak: zwiastuny firmowe, napisy w innej wersji językowej, komentarze twórców, sylwetki aktorów czy gry. Wszystkie te dane przesyłane są do pamięci odtwarzacza. Część modeli ma ją wbudowaną - zwykle jest to nie więcej niż 2 GB flash, inne udostępniają tylko port USB, w którym trzeba umieścić dysk typu pendrive. Poza tym port ethernetowy umożliwia pobieranie aktualizacji oprogramowania wewnętrznego odtwarzacza (tzw. firmware’u) bezpośrednio z Internetu.
  • Port USB - prawie każdy odtwarzacz Blu-ray ma port USB, niektóre oferują także czytniki na karty pamięci (SD). Port USB w zależności od modelu pozwala na obsługę różnego rodzaju plików multimedialnych, wyświetlanie zdjęć cyfrowych czy plików dźwiękowych MP3, WMA, AAC itp. Niektóre modele pozwalają nawet odtwarzać z dysków zewnętrznych strukturę plików NTFS, filmy DivX czy MKV w rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Wyświetlane są także polskie napisy ekranowe z plików .txt.
  • Szybka elektronika - szybkość działania odtwarzaczy Blu-ray od początku stanowiła problem. O tym, że można skonstruować szybko uruchamiający się odtwarzacz, który w krótkim czasie wgra płytę Blu-ray, wiadomo było od momentu pojawienia się konsoli Sony PlayStation 3. Jednakże większość odtwarzaczy stacjonarnych działa wolno - oczekiwanie na start trwa do minuty, a na wyświetlenie filmu trzeba czekać kolejne dziesiątki sekund. Teraz to się zmienia. Większość nowych odtwarzaczy działa już zdecydowanie szybciej, uruchamia się w 20 sekund i wczytuje płyty Blu-ray z zadowalającą prędkością. Niektóre, np. Philips BDP7500/9500, pracują nawet szybciej niż konsola PS3.

Dźwięk HD bez HDMI

Kupujemy Blu-ray

Ciekawą alternatywą dla stacjonarnego odtwarzacza Blu-ray jest konsola do gry Sony PS 3. Za ok. 1100 zł otrzymamy prawdziwie wielozadaniowy, multimedialny kombajn.

Wielu użytkowników dysponujących wysokiej klasy wzmacniaczami bez złączy HDMI chciałoby słuchać dźwięku w jakości HD, lecz nie zamierza inwestować w nowy sprzęt audio. Odpowiedni odtwarzacz Blu-ray może rozwiązać ten problem. Pamiętajmy, że dekodery audio HD znajdują się nie tylko w nowoczesnych amplitunerach czy procesorach audio, lecz także w odtwarzaczach Blu-ray. Nieliczne modele tego typu są wyposażone w wyjścia audio 7.1, którymi można przesłać zdekodowany w urządzeniu strumień HD (np. DTS HD High Resolution) do wejść 7.1 amplitunera.

Kupując więc sprzęt, należy zwrócić uwagę, po pierwsze, w jakie dekodery audio jest wyposażony (najczęściej brakuje DD TrueHD i DTS HD Master Audio), a po drugie, jakie wielokanałowe wyjście audio znajduje się na tylnym panelu.

Atrakcyjne dodatki

Droższe modele zawierają funkcje, które sprawiają, że dla wielu Blu-ray stanie się jeszcze atrakcyjniejszym urządzeniem.

Wi-Fi - kontrolery sieci bezprzewodowej montowano tylko w niektórych modelach Blu-ray (np. LG BD390, Samsung BD-P3600 czy Sony BDP-S760). Teraz Wi-Fi trafia do coraz większej grupy odtwarzaczy, a jeśli nawet nie jest instalowana standardowo, to w wielu przypadkach można dokupić kontroler udostępniany osobno, w postaci modułu USB. Wszyscy producenci oferują kontrolery Wi-Fi pracujące w najszybszym obecnie standardzie "n".

DLNA - część odtwarzaczy wyposażonych w port Ethernet lub kontroler Wi-Fi można połączyć z domowym komputerem zgodnym ze standardem DLNA. Dotyczy on praktycznie wszystkich systemów operacyjnych, a elementy z nim zgodne gwarantują bezproblemową, wzajemną współpracę i prostotę konfiguracji. Najczęściej połączenie sieciowe pozwala na uzyskanie z poziomu menu telewizora dostępu do materiałów multimedialnych przechowywanych na komputerze. Dzięki temu na ekranie telewizora są wyświetlane przesyłane siecią filmy (ten element jest dostępny rzadko), odtwarzane nagrania muzyczne (MP3, WAV) lub prezentowane zdjęcia cyfrowe.

3D Ready - część nowych odtwarzaczy Blu-ray jest kompatybilna ze standardem Blu-ray 3D. Do tego niezbędne są złącze HDMI 1.4 oraz odpowiednio wydajne komponenty wewnętrzne (zdolne do jednoczesnego przetwarzania dwóch strumieni wideo 1080p). Prawdopodobnie zdecydowana większość producentów sprzętu Blu-ray nie zdecyduje się na udostępnienie aktualizacji oprogramowania sterującego, które pozwalałoby na oglądanie filmów 3D, korzystając ze starszych modeli odtwarzaczy. Wyjątkiem jest konsola Sony PlayStation 3, która otrzyma taką aktualizację. Odtwarzacze Blu-ray 3D obsługują także standardowe płyty Blu-ray.

Dostęp do serwisów internetowych - podobnie jak w przypadku kontrolerów Wi-Fi, także niektóre modele odtwarzaczy Blu-ray oferują możliwość dostępu do wybranych serwisów internetowych. Teraz funkcja ta stanie się coraz powszechniejsza, a dodatkowo rośnie liczba oferowanych "kanałów" internetowych. Standard to dostęp do zasobów serwisów YouTube, Flickr, Picasa czy AccuWeather. To wygodne rozwiązanie dla osób, które z poziomu telewizora chciałyby przeglądać zasoby Internetu, a ich odbiornik telewizyjny nie oferuje takiej funkcji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200