Kubernetes – więcej korzyści i więcej wyzwań

VMware w raporcie „The State of Kubernetes 2022” wskazuje, że konteneryzacja weszła już do powszechnego użytku. 99% respondentów badania twierdzi, że odniosło korzyści z wdrożenia tej technologii. Od lepszego wykorzystania zasobów, sprawniejsza migrację do chmury po kwestie bezpieczeństwa.

fot.Pixabay

Dziś trudno znaleźć przedsiębiorstwa, które nie planują wdrożenia Kubernetes. Takie upowszechnienie zwiększa zapotrzebowanie na narzędzia do zarządzania Kubernetes, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo i wsparcie dla deweloperów. „Prawie 100% osób biorących udział w naszym badaniu jest zainteresowana narzędziami, które pomogą im w pełni wykorzystać zalety tego środowiska” – zaznacza Andrzej Szymczak, starszy inżynier rozwiązań w VMware. „Użycie tej technologii wykracza już poza obszar aplikacji testowych i jest wykorzystywana produkcyjnie”.

Na podstawie badań przeprowadzonych wśród 776 specjalistów ds. rozwoju oprogramowania i IT, jako kluczowe korzyści z wykorzystania Kubernetesa wskazywano: lepsze wykorzystanie i wydatkowanie zasobów (59%), łatwiejsze aktualizacje aplikacji (49%) oraz sprawniejszą migrację do chmury (42%). Raport potwierdza także, że bezpieczeństwo jest nadal głównym problemem wśród prawie wszystkich respondentów (99%). Ponad połowa badanych (51%) przyznaje, że nie ma wystarczającego doświadczenia i wiedzy, aby wdrożyć Kubernetes czy zarządzać nim.

Zobacz również:

  • IDC: Wzrost popularności sieci SD-WAN wynika z wymagań dotyczących łączności w chmurze i atrakcyjności SASE
  • Cisco i Nutanix upraszczają środowiska multicloud, by przyspieszyć cyfryzację biznesu

Raport wskazuje też czynniki, które przyczyniły się do wzrostu adopcji Kubernetesa. To między innymi:

Lepsze projektowanie oprogramowania: 62% jako główny powód podało zwiększenie elastyczności aplikacji, a 54% - lepszą wydajność programistów.

Adopcja chmury: 59% respondentów wskazało na poprawę wykorzystania chmury, a 46% wymieniło zmniejszenie kosztów chmury jako ważne czynniki adopcji K8s.

Wydajność operatorów: Ponad jedna trzecia (37%) stwierdziła, że potrzeba poprawy wydajności operatora była jednym z czynników wyboru.

Jednym z głównych powodów, dla których organizacje przyjmują Kubernetes, jest fakt, że oferuje on wyraźne korzyści dla dynamicznego rozwoju operacji w chmurze. Coraz częściej odchodzi się od wdrożeń Kubernetes typu on-premises i single-cloud na rzecz wdrożeń hybrydowych i multi-cloud.

I – jak to bywa przy szybko rozwijającej się technologii – niektóre organizacje dostają zadyszki. Badanie wychwyciło problemy, z którymi mierzą się obecnie firmy, zarówno jeśli chodzi o dostosowaniem aktualnego personelu (i utrzymywaniem go na poziomie), jak i z zatrudnieniem osób z odpowiednimi kompetencjami. 95% ankietowanych ma trudności z wyborem, wdrożeniem i zarządzaniem platformą Kubernetes, 51% zgadza się, że brakuje firmom wewnętrznego doświadczenia i wiedzy fachowej, 37% uważa, że trudno jest pozyskać wymaganą wiedzę specjalistyczną, a 34% ma problemy z tempem zmian związanych z Kubernetes/Cloud.

„Strategia "zrób to sam", wewnętrzne procesy i narzędzia mogły się do tej pory sprawdzać, ale powoli przestają wystarczać. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że brak odpowiedniego doświadczenia i wiedzy specjalistycznej pozostaje wyzwaniem dla większości organizacji. Zespoły zwracają się ku gotowym narzędziom ekosystemu Kubernetes, aby wypełnić luki, przy czym priorytetowo traktują oprogramowanie do zabezpieczania, ochrony i szyfrowania danych, zarządzania cyklem życia klastra, monitorowania, alarmowania oraz automatyzacji platformy” – podsumowuje Tomasz Doligalski, członek zarządu, dyrektor Usług IT z Grupy 3S.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200