Kto skorzysta najwięcej na technologii 5G

Technologia 5G wzbudza ogólne zainteresowanie co jest spowodowane głównie tym, że w opinii specjalistów może ona zupełnie zmienić model działania aplikacji chmurowych, jak również uprościć sposób nawiązywania łączności między poszczególnymi elementami całej chmurowej układanki.

Dlatego specjaliści IT próbują odpowiedzieć na pytanie, kto najwięcej zyska na technologii 5G. Jedni mówią, że będą to firmy korzystające z usług bazujących na sieciach 5G. Inni twierdzą, że najwięcej powodów do zadowolenia będą mieć dostawcy usług, szczególnie ci, którzy postawili na chmury. Jeszcze inni wyrażają zdanie, największe korzyści odniosą firmy telekomunikacyjne eksploatujące sieci 5G.

Technologię 5G powitają na pewno z entuzjazmem firmy, w pierwszej kolejności te, których zatrudniają mobilnych pracowników. Podczas podróży muszą oni bowiem często komunikować się z centralą, klientami czy innymi współpracującymi z nimi firmami. Dzięki technologii 5G ich produktywność znacznie wzrośnie, gdyż połączenia bazujące na technologii 5G mogąc przesyłać dane tak szybko, jak żadna inne dostępna obecnie bezprzewodowa technologia.

Zobacz również:

  • Google łata 50 luk systemu Android
  • Niemcy rezygnują z 5G od Huawei. Wyznaczono datę
  • Starlink Mini: to nazwa nowej usługi satelitarnego dostępu do internetu, której twórcą jest SpaceX

Kolejna zaleta technologii 5G jest równie ważna, jeśli nie ważniejsza. Chodzi o bezpieczeństwo. Korzystanie bowiem z publicznych sieci Wi-Fi (a pracownicy mobilni bardzo często wykorzystują ten sposób) naraża poważnie użytkownika na to, że przesyłane przez niego poufne dane dostaną się w niepowołane ręce. Ocenia się, że w przypadku korzystania z publicznych sieci dostępowych, ryzyko bezpieczeństwa – w porównaniu z sieciami 5G - rośnie dziesiątki razy.

Korzystanie z 5G ma jeszcze jedną przewagę, ponieważ użytkownik korzystasz wtedy z tego samego systemu bezpieczeństwa, gdyż loguje się zawsze do tej samej, dobrze sobie znanej sieci, wie więc jak chronić się przed zagrożeniami.

Dla dostawców chmurowych usług bazujących na technologii 5G bardzo korzystny będzie zapewne zwrot kosztów z inwestycji (współczynnik ROI). Kalkulacja jest prosta. Im lepiej i bardziej niezawodnie pracuje oferowana przez nich sieć, tym więcej zarabiają. Ważne jest też to, że w chwilą uruchomienia sieci 5G na rynku pojawi się wiele nowych aplikacji przesyłających danych w trybie strumieniowym, które obecnie nie cieszą się powodzeniem, gdyż dostępne obecnie sieci mają zbyt małą przepustowość. Technologia 5G spowoduje, że popyt na takie aplikacje gwałtownie wzroście.

Nie ulega też żadnych wątpliwości, że firmy telekomunikacyjne również skorzystają. Gospodarstwa domowe i biznes będą wtedy chciały, aby wszystkie oferowane im usługi bazowały wyłącznie na połączeniach 5G. Można więc założyć, modemy kablowe i technologia DSL odejdą po jakimś czasie do lamusa.

Można więc założyć, że wszyscy skorzystają, z tym iż z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że największe korzyści powinny odnieść przedsiębiorstwa. W następnej kolejności będą zapewne dostawcy usług chmurowych, a na trzecim miejscu znajdą się firmy telekomunikacyjne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200