Księga zamknięcia projektów rządu PO/PSL

Wcześniej uczyniło tak Ministerstwo Finansów w przypadku e-Deklaracji. Te zresztą od 2008 r. z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Na początku kwietnia podatnicy wysłali już przez Internet 464 tys. to formularzy PIT.

e-Zdrowie w prototypie

Pomysł na ePUAP powstał 5-6 lat temu i do dzisiaj zdążył się "wyczerpać". Dlatego zapewne platforma ta się "nie przyjęła". Choć kosztowała do tej pory 58 mln zł, jej wykorzystanie jest marginalne. Mamy jednak pomysły na spopularyzowanie ePUAP. Jednym z nich będzie możliwość sprawdzenia liczby karnych punktów, które się otrzymało.

Zbigniew Olejniczak, dyrektor Centrum Projektów Informatycznych MSWiA

O postępach w projektach związanych z e-Zdrowiem mówił na konferencji Państwo 2.0 Leszek Sikorski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Poinformował on, że - w ramach trwającego od 2007 r. - projektu P1 Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, przeprowadzono 41 ekspertyz, rozstrzygnięto 80 postępowań, a 12 wciąż trwa. Efekty? Odebrano I i II etap prototypu e-Recepty, a 17 marca 2011 r. w Lesznie odbyła się konferencja inaugurująca wdrożenie systemu e-recepty w powiecie leszczyńskim. Pod koniec 2010 r. odebrano też prototyp Systemu Analiz, Statystyk i Raportów. Trwają szkolenia z narzędzi hurtowni danych oraz migracja na zakupioną infrastrukturę sprzętową dla serwerowni centralnej P1.

Zobacz również:

  • Microsoft otwiera się na agencje rządowe - wszystko przez atak

Trwa też drugi etap prototypu Internetowego Konta Pacjenta. Wszystkie projekty mają się zakończyć do końca 2014 r. Z kolei w ramach Projektu P2 czyli Platforma udostępniania on-line przedsiębiorcom usług i zasobów cyfrowych rejestrów medycznych przeprowadzono 30 ekspertyz, rozstrzygnięto 40 postępowań, a 2 wciąż trwają. Wyłoniono już doradców projektu P2 i przekazano komplet materiałów przetargowych na system P2 do weryfikacji prawnej. Projekt P2 ma się skończyć 2012 r.

"Czarne owce" i gorące projekty

Po 10 miesiącach z możliwości wglądu w księgę wieczystą przez Internet obywatele skorzystali 14 mln razy! Okazuje się, że było to rozwiązanie bardzo potrzebne nie tylko profesjonalnym pełnomocnikom, czy notariuszom, ale i zwykłym obywatelom.

Piotr Kluz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

W trakcie konferencji Minister Piotr Kołodziejczyk poinformował o unieważnieniu przetargu na oczekiwany od lat system łączności TETRA. Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej nie zadziała więc na mistrzostwa europy w piłce nożnej Euro 2012, więc przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowili rozszerzyć zakres projektu na całą Polskę i unieważnić dotychczasowy przetarg. Tym samym Polska jest ostatnim krajem w Europie, który nie buduje jednolitej, zintegrowanej sieci w standardzie TETRA, przeznaczonej dla rządowych służb ratunkowych i policyjnych. Nieoficjalnie mówi się, że powstała nowa koncepcja, zgodnie z którą służby państwowe nie będą już miały specjalnego, zbudowanego dla nich systemu, a funkcjonalności zostaną kupione jako usługa, w ramach przetargu, który powinien zostać rozstrzygnięty najdalej do października 2011 r.

TETRA to nie jedyny projekt, który się "nie udaje". Przedłużający się przetarg spowodował też znaczne przesunięcie długo oczekiwanych nowych dowodów i zakończenia projektu PL.ID. Kilka dni po konferencji, MSWiA poinformowało, że nie zdąży z nowymi dowodami do lipca 2011 r. Ministerstwo wyznaczyło więc nowy termin zakończenia projektu PL.ID na 1 stycznia 2013 r. Jedyne co udało się zrobić to dostarczyć do gmin komputery i czytniki kart konieczne do wydawania nowych dowodów, których na razie nie będzie.


TOP 200