Kryzys na rynku półprzewodników - najnowsze prognozy ekspertów

Analitycy zakładają, że sytuacja na rynku poprawi się do końca roku. Oznacza to spadek cen, który powinien być odczuwalny dla naszych portfeli.

Badacze i analitycy z firmy Counterpoint Research odnieśli się do przyszłości rynku półprzewodników. Od dwóch lat producenci sprzętu elektronicznego oraz firmy z branży automotive borykają się z problemami z brakiem dostępności półprzewodników, które spowodowały zerwanie łańcuchów dostaw oraz przesunięcie wielu premier sprzętowych.

Czas na kolejne wzrosty sprzedaży komputerów

Czas na kolejne wzrosty sprzedaży komputerów

Najnowsze analizy są pozytywne - sytuacja powinna zauważalnie poprawić się w drugiej połowie 2022 roku.

Zobacz również:

  • Spadek dostaw PC
  • Intel sprzedaje swoje kolejne udziały w spółce IMS
  • Dobre prognozy dla rynku półprzewodników

Z danych przekazanych przez Counterpoint Research wynika, że w chwili obecnej popyt przekracza podaż nawet o 30%.

W drugiej połowie 2022 roku wskaźnik ten powinien spaść do poniżej 10%. Oznacza to normalizację cen półprzewodników. Sytuacja na rynku powinna przełożyć się na spadek cen np. układów graficznych czy procesorów. Producenci aut będą mogli ponownie dodać do swoich samochodów większą liczbę opcji.

Niestety sytuacja nie poprawi się w każdym aspekcie. Prognozowane są dalsze problemy z produkcją paneli LCD oraz zintegrowanych układów scalonych odpowiedzialnych za zarządzanie zasilaniem/przepływem energii.

W związku z niedoborem podzespołów globalna sprzedaż komputerów PC w 1 kwartale 2022 roku spadła o 4,3% w porównaniu do analogicznego okresu czasu w poprzednim roku.

Na kryzysie na rynku półprzewodników duże straty odnotowała firma Acer, która dostarczyła znacznie mniej Chromebooków. Z sytuacji obronną ręką wyszedł Asus, który zanotował 4% wzrosty. Są one zawdzięczane nowym produktom dla graczy oraz tanim komputerom biznesowymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200