Kredyt gotówkowy – co warto nim wiedzieć?

Foto: Snowing / Freepik

Materiał promocyjny Wiele osób musi radzić sobie w sytuacji, w której wydatki stają się nagłe, a do ich opłacania potrzebna jest duża ilość pieniędzy. Zazwyczaj też nie da się ich podzielić na raty, a jeśli nałoży się ich kilka na raz, to bez pomocy z zewnątrz bywa trudno się z nimi uporać. W takiej sytuacji świetnym rozwiązaniem wydaje się kredyt gotówkowy, który tymczasowo może podreparować budżet i pomóc uniknąć większego zadłużenia.

Czy kredyt gotówkowy można otrzymać online?

Kredyt gotówkowy online to popularne narzędzie finansowe w nowej odsłonie. Coraz więcej banków decyduje się na możliwość składania wniosków online, dzięki czemu klienci mogą zaciągnąć zobowiązania bez wychodzenia z domu. Jak to działa?

Po przejrzeniu ofert konsument może wybrać interesującą go ofertę, a następnie złożyć swój wniosek przez internet. Zależnie od tego, czy wcześniej korzystał z usług banku, czy nie, jest w stanie zalogować się do swojego konta i za jego pośrednictwem złożyć dokument. Jeśli wybiera nową instytucję, wymaga się uzupełnienia danych i przy ich pomocy stara się o świadczenie.

Na podstawie wniosku bank udziela zobowiązania lub odrzuca prośbę. Co kluczowe, w tym czasie sprawdzane są niezbędne dane związane z kredytobiorcą, czyli m.in. jego zdolność kredytowa.

To miernik, na podstawie którego bank sprawdza, czy zadłużenie, jakiego chce się podjąć kredytobiorca, sprawia, że jest on wypłacalny. Dzięki temu instytucja zabezpiecza się i upewnia, że pożyczone przez niego pieniądze wrócą. W trakcie analizy pod uwagę są brane takie zmienne jak:

 • ilość pieniędzy w budżecie domowym;
 • wydatki;
 • liczba osób na utrzymaniu kredytobiorcy;
 • wysokość zarobków i rodzaj umowy;
 • historia kredytowa;
 • historia w BIK;
 • wiek i stan cywilny kredytobiorcy;
 • wykonywany zawód i staż pracy

Każda osoba, która chce wziąć kredyt, może samodzielnie sprawdzić, czy zgodnie z tymi wytycznymi uzyska pożyczkę. Wyliczeń dokonuje się za pomocą kalkulatorów dostępnych w internecie. Dzięki temu da się upewnić, czy składanie wniosków ma sens lub ponownie przemyśleć, jakiej wysokości kwota będzie możliwa do zaciągnięcia.

Jak szukać kredytów gotówkowych?

Znalezienie najlepszej oferty kredytu gotówkowego to jeden z kluczowych elementów w trakcie podejmowania decyzji o zadłużeniu. Każdy bank przygotowuje swoje promocje i oferty na podstawie tego, co aktualne dzieje się na rynku.

Co ważne, umowy, chociaż z pozoru podobne, różnią się niewielkimi zapisami, które mogą być kluczowe dla klientów. Z tego względu warto zapoznać się z dokładnymi warunkami konkretnej oferty, czyli dla kogo jest dedykowana, kiedy można do niej przystąpić i jakie warunki należy spełniać, aby była jak najbardziej opłacalna.

Pomocne w poszukiwaniach są rankingi bankowe, w których da się porównywać między sobą aktualne propozycje konkretnych instytucji. Wystarczy podać kwotę, na jaką chce się wziąć kredyt oraz czas, w jakim chciałoby się spłacić zadłużenie. Na podstawie tych danych oprogramowanie wybiera najbardziej atrakcyjne promocje.

Tego typu rozwiązania zawężają krąg, w którym poszukuje się ofert, co bywa dużym ułatwieniem, szczególnie jeśli wcześniej nie trzeba było zajmować się poszukiwaniem propozycji kredytowych.

Czy każdy otrzyma kredyt gotówkowy?

Ze względu na ocenę zdolności kredytowej wiele osób nie ma szansy na otrzymanie kredytu. Głównymi utrudnieniami są zazwyczaj za małe środki w budżecie domowym (po uwzględnieniu wszystkich kosztów utrzymania), zbyt niskie zarobki lub wiek kredytobiorcy.

Aby zwiększyć swoje szanse, można podejmować różne działania, które będą podwyższać ilość dostępnych środków. Popularnym rozwiązaniem jest branie kredytu w dwie osoby, np. jako małżeństwo – wtedy budżet powiększa się, ponieważ obejmuje dwie pensje, a pozostałe koszty pozostają podobne ze względu na prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego.

Istnieje jednak wiele sytuacji, w których udzielenie kredytu, mimo ubiegania się o zobowiązanie we dwójkę, jest niemożliwe. Może to być wynikiem zbyt wysokich kosztów życia – gdy dojdzie do nich rata zadłużenia, okazuje się, że szybko pojawią się różne długi.

Z tego względu w momencie, gdy chce się zabiegać o kredyt i zwiększyć swoje szanse na jego otrzymanie, próbuje się obniżyć koszty życia. Najprostszym sposobem może być anulowanie miesięcznych subskrypcji na kanałach streamingowych czy zrezygnowanie z karnetów na siłownię.

Dla wielu osób równie pomocne jest uporanie się z dotychczasowymi zobowiązaniami w postaci np. urządzeń kupowanych na raty. Gdy zostaną one spłacone, wtedy koszty życia stają się mniejsze, a przez to pozostaje więcej pieniędzy do rozdysponowania w budżecie. Często pomocne jest także pozbycie się karty kredytowej.

Jeśli mimo takich działań wciąż ciężko uzyskać kredyt gotówkowy, można starać się o niego w instytucjach pozabankowych udzielających pożyczek. Należy jednak pamiętać, że otrzymanie pieniędzy wiąże się z obowiązkiem ich zwrócenia z odsetkami, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji finansowej znajdzie się klient.

Dla kogo kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to rodzaj zobowiązania, które nie jest celowe. Oznacza to, że klient, który chce uzyskać pieniądze od banku, nie musi uzasadniać, na co je przeznaczy. Jeśli tylko ma odpowiednią zdolność kredytową, placówka udziela mu pożyczki na daną kwotę.

Wysokość kredytu może być różna i sięgać od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Na co go przeznaczyć? Zazwyczaj takie zadłużenie służy do:

 • zakupu samochodu;
 • remontu mieszkania;
 • wydatków konsumpcyjnych;
 • zrealizowania wyjazdu wakacyjnego;
 • pokrycia kosztów wesela.

Kredyt gotówkowy będzie odpowiedni dla osób, które potrzebują większej gotówki na różne cele konsumpcyjne, a są one nagłe i duże. Dzięki zobowiązaniu w danym momencie można opłacić to, co konieczne, a później spokojnie zająć się spłacaniem danej inwestycji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]