Krajowe miejskie sieci MAN

7 RMSK - Rzeszowska Miejska Sieć Komputerowa

W program budowy RMSK włączono wszystkie rzeszowskie uczelnie (5, w tym filia UMCS z Lublina i AR z Krakowa). Do października ub.r. ułożono już 2,5 km światłowodów. Włączono do niego Uczelnianą Sieć Politechniki Rzeszowskiej, dwie sieci Unix (SCO) oraz kilka instalacji Novell. Kolejnym etapem jest ułożenie ok. 6 km linii światłowodowej.

8 TASK - Trójmiejska Akademicka Sieć Komputerowa

Na początku 1993 r. uczelnie Trójmiasta zawarły porozumienie, które dotyczyło budowy sieci metropolitalnej oraz utworzenia ośrodka informatycznego z komputerem dużej mocy obliczeniowej. Efektem tego było ukończenie w grudniu 1993 r. pierwszego etapu inwestycji FDDI. Do jej budowy wykorzystano światłowody oraz routery CISCO. Aktualnie sieć ma 6 węzłów (AGS+), przy czym na rok 1994 planowany jest jej rozwój do 11 węzłów. Poza pętlą istnieją węzły komunikacyjne TPSA. W lutym br. została uruchomiona łączność w tej sieci, zaś w marcu br., dzięki TPSA zainstalowano urządzenia NASK i uruchomiono łączność Gdańsk-Warszawa z szybkością 2 Mb/s.

Warto zwrócić uwagę na rozległość terytorialną sieci MAN w Gdańsku. W chwili obecnej obwód pierścienia wynosi ok. 35 km, a docelowo ok. 90 km. Sieć TASK łączy w tej chwili ok. 30 sieci, które zawierają ok. 600 komputerów. Zarządzanie siecią TASK odbywa się ze stacji zarządzania siecią (Sun SPARC station IPX, Sun Net Manager i Cisco Works) zlokalizowanej w Politechnice Gdańskiej.

9 TORMAN - miejska sieć komputerowa w Toruniu

Uruchomienie realizowanej obecnie sieci TORMAN jest planowane w II półroczu br. Główna magistrala tej sieci jest oparta o technikę FDDI, z możliwością przyszłej rozbudowy w kierunku Frame Relay czy ATM. Podstawowa magistrala sieciowa łączy 3 routery (węzły sieciowe) oraz router tranzytowy (do NASK). Docelowa długość głównej magistrali światłowodowej będzie wynosiła 30 km. W bieżącym roku porozumienie o sieci TORMAN, podpisane przez 7 wyższych szkół i instytucji oświatowych w 1993 r., uzupełnił swym podpisem Urząd Miejski.

10 WARMAN - Miejska Sieć Komputerowa w Warszawie

Etap I budowy sieci WARMAN (do połowy 1994 r.) obejmuje budowę i uruchomienie 5 węzłów zlokalizowanych w centralnej części Warszawy. Docelowo budowie sieci WARMAN ma towarzyszyć powstanie 10 węzłów, ulokowanych na całym obszarze stolicy. Podpisano już umowy z TPSA i Telbankiem o dzierżawie łączy (TPSA) lub wspólnej budowie instalacji (Telbank). Przewiduje się podpisanie podobnej umowy z Administracją Państwową. Rozwiązaniem docelowym dla WARMAN jest B_ISDN, oparta o technikę ATM. Cała inwestycja jest planowana na trzy lata. W sieci przewiduje się zainstalowanie komputerów o dużej mocy obliczeniowej. W lutym br. uruchomiono na UW komputer CRAY EL98. Przewiduje się zakup serwera czołowego dla tego sprzętu.

11 WASK - Wrocławska Akademicka Sieć Komputerowa

Miejska sieć komputerowa we Wrocławiu ma postać podwójnego pierścienia FDDI z odgałęzieniami. W roku 1993 ułożono połączenia światłowodowe między kilkoma węzłami o długości ok. 6,5 km (co tworzy tzw. małą pętlę FDDI) oraz zakupiono niezbędne routery firmy CISCO. W końcu roku 1993 sieć WASK łączy między sobą ponad 1000 węzłów uczelnianych, w tym Uczelnianą Sieć Komputerową Politechniki Wrocławskiej. Ta ostatnia jest pierwszą, dużą siecią szkieletową, która powstała w 1992-93 we Wrocławiu. Także na Politechnice Wrocławskiej powstał LUSK (Laboratorium Utrzymania Sieci Komputerowych), główny projektant WASK.


TOP 200