Kradzież informacji kosztuje firmy miliony dolarów

Kradzież poufnych informacji przynosi firmom, znajdującym się na liście Fortune 1000, straty rzędu miliardów dolarów rocznie - tak wynika z raportu przygotowanego przez America

Kradzież poufnych informacji przynosi firmom, znajdującym się na liście Fortune 1000, straty rzędu miliardów dolarów rocznie - tak wynika z raportu przygotowanego przez American Society for Industrial Security (ASIS) i PricewaterhouseCoopers.

Według szacunków raportu, od stycznia 1997 r. do czerwca 1998 r. w wyniku takich kradzieży firmy straciły 45 mld USD. Wyniki oparto na badaniu, jakim objęto 97 przedsiębiorstw reprezentujących branżę technologiczną, usługową, przemysł wytwórczy oraz zajmujących się finansami i ubezpieczeniami.

Największe straty poniosły zakłady produkcyjne. Ich łączną wartość oceniono na 871 mln USD, przy czym jednorazowo kradziono informacje warte ok. 50 mln USD. Największą liczbę, bo aż 530 przypadków kradzieży, odnotowały przedsiębiorstwa związane z rynkiem zaawansowanych technologii. Na drugim miejscu uplasowały się firmy usługowe, które okradziono z poufnych informacji 356 razy.

W raporcie "Trends in Proprietary Information Loss Survey" zauważono również, że firmy związane z najnowszymi technologiami odnotowały "zaledwie" 120 mln USD bezpośrednich strat, przy czym na jedną firmę z tej branży przypada aż 67 kradzieży - każda przynosząca straty rzędu 15 mln USD. Natomiast wartość każdej kradzieży informacji z firm usługowych oszacowano na 20 tys. USD. Przedsiębiorstwa z sektora finansowo-ubezpieczeniowego tracą za każdym razem ok. 350 tys. USD.

Jako źródło największego zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznych informacji przedsiębiorstwa raport wskazuje pracujących na jego terenie pracowników kontraktowych, jak również dostawców sprzętu.


TOP 200