Kościół w sieci

41 kurii Kościoła Katolickiego zostanie włączonych w system poczty elektronicznej.

41 kurii Kościoła Katolickiego zostanie włączonych w system poczty elektronicznej.

Wewnętrzna sieć, która od początku 1996 r. powstaje staraniem Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI), polskiego i amerykańskiego episkopatu umożliwi wszystkim kuriom, nuncjaturze, a także sekretariatom prymasa Polski i episkopatu wymianę poczty elektronicznej, plików i dokumentów. Każda z kurii ma równie możliwość odbierania serwisu i biuletynów prasowych KAI za pośrednictwem modemu. Sekretariat Episkopatu Polski zamierza wkrótce uruchomić własną stronę WWW.

"Rok temu na konferencji Episkopatu Polski zapadła decyzja o podłączeniu wszystkich kurii do systemu dystrybucji serwisu informacyjnego KAI. Obecnie jesteśmy w trakcie podłączania mechanizmów poczty elektronicznej do tego systemu" - poinformował po spotkaniu wszystkich kanclerzy kurii Tomasz Wełnicki, koordynator projektu.

System oparty jest na znajdującym się w Warszawie serwerze poczty elektronicznej BBS WorkGroup, autorstwa firmy Galacticom. W transmisji informacji między serwerem KAI a stacjami roboczymi w poszczególnych kuriach pośredniczą modemy Zyxela, działające pod kontrolą aplikacji terminalowych Procomm Plus. "Zaletą tego rozwiązania jest niska cena i elastyczność - na stosunkowo słabym sprzęcie można codziennie odbierać zarówno serwis informacyjny, jak i pocztę elektroniczną" - stwierdził Tomasz Wełnicki.

System poczty elektronicznej, którego premiera zapowiadana jest na czerwiec br., powstaje staraniem Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI), a także polskiego i amerykańskiego episkopatu. System ma umożliwić wszystkim kuriom, nuncjaturze, a także sekretariatom prymasa Polski i episkopatu wymianę poczty elektronicznej, plików i dokumentów.

"W zeszłym roku na konferencji Episkopatu Polski zapadła decyzja o podłączeniu wszystkich kurii do systemu dystrybucji serwisu informacyjnego KAI. Obecnie jesteśmy w trakcie podłączania mechanizmów poczty elektronicznej do istniejącego systemu" - poinformował po spotkaniu wszystkich kanclerzy kurii Tomasz Wełnicki, koordynator projektu.

Wszystkie z 41 kurii, w tym jedna polowa i jedna obrządku bizantyńsko-ukraińskiego, od początku maja br. otrzymują serwis informacyjny KAI. Dodatkowo, codzienne wiadomości agencyjne trafiają do prymasa, sekretarza episkopatu i nuncjusza apostolskiego. W ramach zakończonego projektu, do każdego z klientów KAI dostarczono modemy Zyxel pracujące z prędkością 14,4 Kbpsek i odpowiednie oprogramowanie. Dostawcą była współpracująca z agencją, firma KES, a sponsorem m.in. episkopat amerykański, który wcześniej dostarczył do kurii komputery w ramach programu pomocy kościołom na Wschodzie. "Pewnym problemem logistycznym - wyjaśnia Tomasz Wełnicki - było rozwiezienie i instalacja modemów, a także szkolenie ludzi, z których większość nie miała wcześniej do czynienia z modemem". Kilka stacji, które miały służyć do odbioru serwisu w kuriach trzeba było także modernizować.

Serwis nie jest bezpłatny, ale - zdaniem Tomasza Wełnickiego - kurie oszczędzają na transmisjach faksowych używając modemów.

Wcześniej właśnie faksy w wielu przypadkach służyły do odbierania serwisu KAI. Oprócz otrzymywania serwisu, każdy abonent będzie mógł na drygim serwerze w systemie WorldGroup przejrzeć zawartość serwisu na specjalnej przeglądarce. "Dostęp do niej bedzie ograniczony do 10 minut, by nie przeciążać linii" - wyjaśnia Tomasz Wełnicki. Przygotowana sieć skrzynek BBS-owych będzie wykorzystana do odbioru i wysyłania poczty elektronicznej.

Cały system oparty jest na znajdującym się w Warszawie BBS-owym serwerze poczty elektronicznej WorldGroup autorstwa firmy Galacticomm. W transmisji informacji między serwerem KAI a stacjami roboczymi w poszczególnych kuriach pośredniczą modemy Zyxela, działające pod kontrolą aplikacji terminalowych Procomm Plus. "Zaletą tego rozwiązania jest niska cena i elastyczność - na słabym nawet sprzęcie można codziennie odbierać zarówno serwis, jak i przeznaczoną dla siebie pocztę" - stwierdził Tomasz Wełnicki. Oprogramowanie klienckie Galacticommu rozdawane jest za darmo, co - jego zdaniem - było jednym z powodów wybrania tego rozwiązania.

Na przesyłanie serwisu i dostarczanie poczty w KAI przeznaczone są 3 linie telefoniczne w systemie PBX, pozwalającym na przełączanie abonenta na inny numer w chwili, gdy jedna z linii jest zajęta. Zarówno poczta, jak i serwis wysyłane są z serwera automatycznie. Modem w kurii można skonfigurować, tak aby o określonej godzinie automatycznie łączył się z serwerem. Użytkownicy mogą także bezpośrednio kontaktować się ze sobą, omijając warszawski węzeł. "Niewykluczone że ksiądz prymas lub sekretarz episkopatu będą chcieli mieć własne skrzynki pocztowe" - stwierdził Tomasz Wełnicki.

W ciągu najbliższego miesiąca KAI zamierza uruchomić stronę WWW, w której znajdzie się część agencyjnego serwisu. Wraz z nią najprawdopodobniej powstanie strona Episkopatu Polski.


TOP 200