Korzystanie z telefonów komórkowych ma związek z nowotworami mózgu

Najbardziej zagrożeni są użytkownicy starszych analogowych modeli - wynika z badania szwedzkich naukowców.

Użytkownicy telefonów komórkowych są bardziej podatni na rozwijanie się nowotworów mózgu, zwłaszcza gdy korzystają ze starszych, analogowych modeli - wynika z najnowszego badania szwedzkich naukowców.

Wystąpienie nowotworów w większości jest bardziej prawdopodobne po tej stronie głowy, przy której użytkownicy trzymają aparaty, ponieważ te rejony głowy są narażone na działanie mikrofal wytwarzanych przez telefony - wynika z raportu opublikowanego w przeglądzie medycznym MedGenMed.

Wszyscy z wyjątkiem jednego spośród 13 pacjentów cierpiących na złośliwe lub łagodne nowotwory występujące w rejonach mózgu narażonych na oddziaływanie mikrofal korzystali ze starszych analogowych modeli telefonów komórkowych. Modele te posiadały większą moc wyjściową niż najnowsze cyfrowe telefony.

"W związku z coraz szerszym wykorzystywaniem telefonów komórkowych oraz faktem, że wiele starszych telefonów o dużej mocy jest ciągle w użytku staje się ważne, aby zbadać to ryzyko w badaniach zakrojonych na szerszą skalę" - stwierdził dr George D. Lundberg, redaktor naczelny MedGenMed należącego do Medscape.

Raport "Case-Control Study on Radiological Work, Medical X-ray Investigations and Use of Cellurar Telephones as Risk Factors for Brain Tumors" opiera się na dwuletnich badaniach przeprowadzonych w dwóch różnych regionach Szwecji. Objęły one przypadki 223 pacjentów z nowotworami mózgu, którzy byli badani również pod kątem różnych możliwych przyczyn wystąpienia choroby.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200