Korzystając z tej usługi, wyszukiwarka Google Search będzie pracować wydajniej

Google zacznie płacić Wikimedii za treści pobierane z Wikipedii, które po odpowiedniej obróbce będą przekazywane wyszukiwarce Google Search, co znakomicie usprawni jej pracę. Tym samym Google będzie jednym z pierwszych klientów korzystających z nowej komercyjnej usługi uruchomionej przez Wikimedia Foundation, organizację non-profit zarządzającą Wikipedią.

Grafika: Wikimedia

Chodzi o usługę Wikimedia Enterprise, która oferuje firmom dostęp do treści znajdujących się w Wikipedii. Z usługi tej korzysta już inny gigant internetowy, jakim jest cyfrowa biblioteka Internet Archive. Google korzystał już wcześniej z informacji znajdujących się Wikipedii, dzięki którym jego wyszukiwarka jest w stanie szybko reagować na zapytania stawiane przez użytkowników, korzystając wtedy z tzw. paneli wiedzy, które firma zaprezentowała 10 lat temu.

Panele te pobierają informacje z ogólnodostępnych internetowych witryn, w tym z Wikipedii. Inne firmy stosują podobne rozwiązania. Można tu wymienić np. Facebook (który dwa lata temu wdrożył mechanizm pracujący podobnie jak panele wiedzy opracowane przez Google), czy Apple i jego rozwiązanie noszące nazwę Spotlight.

Zobacz również:

  • Trwają prace nad komputerami symulującymi działanie ludzkiego mózgu

Wikimedia Enterprise oferuje klientom dodatkowe możliwości, takie jak wsparcie techniczne czy możliwość skorzystania z umowy regulującej kwestię poziomu świadczonej usług. Dostępny jest również samoobsługowy bezpłatny okres próbny, oferujący odpowiedzi na 10 tys. żądań czy nieograniczony dostęp przez 30 dni do funkcji Snapshot.

Umowa jaką Google zawarł z Wikimedią przewiduje, że obie strony będą razem pracować nad usprawnieniem procesu pozyskiwania przez firmy treści znajdujących się w Intenecie. Komentując to wydarzenie Tim Palmer (dyrektor zarządzający Search Partnerships w Google) powiedział, „Wikipedia to wyjątkowy i cenny zasób, tworzony za darmo dla świata przez całą, oddaną sprawie społeczność wolontariuszy” I dodał, „Od dawna wspieramy fundację Wikimedia w dążeniu do wspólnych celów poszerzania wiedzy i dostępu do informacji dla ludzi na całym świecie, dlatego nie możemy się doczekać pogłębienia naszego partnerstwa z Wikimedia Enterprise".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200