Korporacyjne podboje Borlanda

W październiku br. Dale Fuller zdecydował o kupnie przeżywającej kłopoty firmy StarBase, dostawcy programu StarTeam do obsługi pracy zespołowej i zarządzania konfiguracją oprogramowania oraz narzędzi Caliber-RM do zbierania danych o wymaganiach klientów. Następnym zakupem była mała szwedzka spółka BoldSoft, której produkty przeznaczone do odwzorowania procesów biznesowych na schemat bazy danych już od dawna stanowiły część pakietów Borlanda. Ten ostatni zakup będzie miał zapewne wpływ na politykę Rationala, gdyż także ta firma korzystała z produktów BoldSoft.

W listopadzie br. za niebagatelną sumę 185 mln USD Borland przejął swojego wieloletniego partnera TogetherSoft. Peter Coad, twórca firmy, jest znanym w branży orędownikiem modelowania aplikacji. Coad zaleca dwa sposoby mające na celu usprawnienie tworzenia aplikacji: adaptacyjny proces automatyzacji procesów biznesowych oraz dostarczenie najlepszych narzędzi ułatwiających pracę architektów, analityków, projektantów, inżynierów i programistów. TogetherSoft oferuje pakiet narzędziowy Control Center - zintegrowane środowisko do modelowania i tworzenia aplikacji w Javie.

Borland zapowiada rychłą integrację zakupionych produktów ze swoimi narzędziami programistycznymi.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że ich narzędzia nie będą konkurować bezpośrednio z ofertą Rationala, gdyż są oparte na innej filozofii. Borland wspiera model procesu tworzenia aplikacji od dołu do góry - od programisty piszącego kod, poprzez kolejne etapy, aż do architekta. Podejście Rationala jest zaś dokładnie odwrotne - największy nacisk kładzie się na model, zaś dostrajanie kodu jest delegowane do narzędzi innych firm, w tym także JBuildera Borlanda.

Można spekulować, czy nowa strategia narzędziowa się powiedzie. Przedstawiciele Borlanda zarzekają się, że tym razem firma nie popełni błędów. Byłoby niepowetowaną stratą, gdyby zmierzając w stronę dużych korporacji, nowy Borland zaniedbał interesy małych firm i indywidualnych programistów tworzących aplikacje dla platformy Linuxa, Java i Windows.

Ubył ważny konkurent

W czerwcu br. firma WebGain, jeden z konkurentów Borlanda, zniknęła z rynku. WebGain, założony w 2000 r. i częściowo finansowany przez BEA Systems, miał stanowić zaplecze narzędziowe dla serwerów aplikacyjnych WebLogic. Podstawą oferty był pakiet programistyczny WebGain Studio (oparty na Visual Café, kupiony wcześniej od Symanteca) zintegrowany z modułem Structure Builder do modelowania aplikacji w języku UML.

Pakiet ten nie spełniał oczekiwań klientów, którzy uważali, że jest on zbytnio związany z serwerem aplikacyjnym WebLogic. Nie spełniał również oczekiwań BEA, gdyż tworzenie serwerowej części aplikacji Java było w nim zbyt trudne. W efekcie BEA Systems opracowała własne środowisko WebLogic Workshop, a WebGain sprzedał swoje zasoby.

Oracle kupił TopLink, moduł do odwzorowania obiektów Java na strukturę bazy danych. Firma Digislice, zajmująca się integracją aplikacji z komponentów, zakupiła Application Composer. TogetherSoft kupił WebGain Studio (zawierające Visual Café, Structure Builder, Quality Analyzer i Business Designer). W związku z przejęciem TogetherSoft, WebGainStudio stało się własnością Borlanda.


TOP 200