Korporacja z Redmond świętuje triumfy – wygrała wielomiliardowy przetarg JEDI

W świecie IT niespodzianka. Microsoft wygrał oficjalnie przetarg na zbudowanie dla Pentagonu chmury obliczeniowej JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure). Wartość zamówienia wynosi 10 mld USD, a niespodzianką jest to, że wcześniej wszystko wskazywało na to iż przetarg wygra w cuglach Amazon Web Services.

Microsoft świętuje więc triumfy, chociaż AWS zapowiada iż nie zamierza się poddać be walk i zastanawia się jakie powinien podjąć kroki celem podważenie tej decyzji. Jest to bowiem dla tej super korporacji olbrzymia strata. Amazon opublikował nawet specjalny komunikat odnoszący się do tej decyzji, w którym możemy przeczytać, „Jesteśmy zaskoczeni tą decyzją. AWS jest przecież liderem w dziedzinie przetwarzania danych w chmurze, a szczegółowa ocena złożonych ofert nie pozostawia co do tego żadnych wątpliwości”.

Wygrana Microsoftu spowodowała, że jego akcje poszły natychmiast w górę o 3,5%, tak iż wartość rynkowa spółki przekroczyła 1,1 bln USD. Jednak rekord dzierży tu nadal Apple, którego wartość oszacowano w pewnym momencie rok temu na kwotę 1,15 bln USD.

Zobacz również:

  • Seasoil: Polacy znaleźli bio alternatywę dla plastiku i zgarnęli 20 tysięcy euro na Infoshare Startup Contest

Głos w tej sprawie zabrał nawet sam prezydent USA. Po wysłuchaniu skargi Amazona zażądał on więcej informacji o projekcie JEDI i obiecał przyjrzeć się bliżej całej umowie zawartej między Pentagonem i firmą Microsoft. Co ciekawe w sierpniu tego roku to właśnie Biały Dom miał opóźnić podjęcie decyzji w tej sprawie, podobno obawiając się tego iż Pentagon zbyt pochopnie wskazał na firmę Amazon jako zwycięzcę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200