Korporacja Go wprowadza "pisakowy" system operacyjny

San Francisco. W ostatnich dniach stycznia br. korporacja Go zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowego produktu — systemu operacyjnego PENPOINT, przeznaczonego dla komputerów notatnikowych.

San Francisco. W ostatnich dniach stycznia br. korporacja Go zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowego produktu — systemu operacyjnego PENPOINT, przeznaczonego dla komputerów notatnikowych. W systemie tym podstawowym sposobem komunikowania się z maszyną są napisy

wykonywane odręcznie na specjalnej tabliczce. Systemy tego rodzaju nazywa się „pisakowymi" (pen-ba-sed).

Nowy system przedstawiono publicznie w przeddzień rocznicy urodzin człowieka o najbardziej znanym nazwisku w środowiskach informatycznych USA - Johna Han-

cocka. W czasie pokazu okazało się niestety, że napis John Hancock" może zostać przez nowy system omyłkowo zinterpretowany na przykład jako John Hedge-hog"!

System Corp. z Fremont (Kalifornia), IBM oraz NCR Corp. obiecały skonstruować systemy notatnikowe wykorzystujące system operacyjny firmy Go. Firma Grid twierdzi nawet, że prototypowy komputer będzie gotowy już w końcu tego roku. IBM i NCR nie określiły jeszcze swych terminów. Norman Vincent, wicedyrektor ds. przetwarzania danych z firmy ubezpieczeniowej State Farm Mutual Automobile Insurance Co. w Bloomington (Illinois) próbuje wraz ze specjalistami z IBM-u opracować system „pisakowy" służący do wyceny napraw samochodowych. Stwierdził on, że sama firma State Farm to olbrzymi potencjalny rynek zbytu dla nowego systemu, pracuje w niej bowiem ok. 30 tys. agentów i rzeczoznawców.

Tymczasem użytkownicy i analitycy rynku twierdzą, że zarysowuje się olbrzymi rynek na same komputery, „pisakowe" oprogramowanie zaś będzie zwalczane z powodu swoich braków w zakresie rozpoznawania pisma odręcznego. „Rozpoznawanie pisma odręcznego nie jest doskonałe" przyznał Robert Carr, wicedyrektor ds. oprogramowania firmy Go po tym, jak podczas demonstracji jego staranny napis „simple" został błędnie odczytany przez system jako „gimple".

System operacyjny firmy Go będzie wkrótce konkurował z Pen

Windows - „pisakowym" rozszerzeniem kolejnej wersji systemu Windows firmy Microsoft Corp.

Mimo zagrażającej konkurencji licencja IBM-u dla systemu Penpo-int „przysporzy firmie Go olbrzymiej reklamy" powiedział Tim Ba-jarin, z Creative Strategies Research International, Inc. w Santa Clara, w Kalifornii. Dodał, że IBM popierając firmę Go nie musi koniecznie zrywać kontaktów ze swym dotychczasowym partnerem w interesach, firmą Microsoft. Będzie po prostu istniał wybór systemów operacyjnych.


TOP 200