Koronawirus nie zaszkodził Nokii

Fińska firma telekomunikacyjna opublikowała pod koniec zeszłego tygodnia raport finansowy podsumowujący drugi kwartał tego roku, który lekko zaskoczył analityków. Okazuje się bowiem iż mimo kryzysu związanego z pandemią koronawirusa, zysk firmy wcale nie zmalał, ale wzrósł.

Nokia

Pomimo tego iż przychody firmy w tym czasie spadły o 11% (zamykając się kwotą 5,09 mld euro) , to całkowity zysk wzrósł o 22% i wyniósł 316 mln euro. Nokia podała, że zysk w przeliczeniu na jedną akcję wzrósł od kwietnia do czerwca tego roku – porównując rok do roku - o 0,01 euro (z 0,05 do 0,06 euro).

Może to być związane z rosnącym zainteresowaniem sieciami 5G, które w ostatnim czasie rosną jak grzyby po deszczu. Jak wiadomo Nokia jest jednym z liczących się dostawców rozwiązań używanych do budowania takich struktur, chociaż pod względem sprzedaży komponentów 5G pozostaje daleko w tyle za takimi potentatami, jak chińska firma Huawei czy szwedzka firma Ericssonem.

Zobacz również:

  • Lider wdrożeń MS Dynamics w Polsce planuje IPO
  • Nokia poprowadzi ważny projekt 6G
  • Firmy w Polsce wydają na transformację cyfrową do 5 proc. rocznych przychodów

Gdyby nie koronawirus, kondycja finansowa Nokii byłaby jeszcze lepsza. Szacuje się bowiem, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roki sprzedaż netto firmy zmniejszyła się z tego powodu o ok. 500 mln euro.

To trudny czas dla Nokii z jeszcze jednego powodu. Z początkiem sierpnia zmienia ona szefa. Funkcję dyrektora generalnego (CEO) objął od początku sierpnia Pekka Lundmark, który będzie zarządzał firmą razem z jej nowym prezesem Sarą Baldaufem, która była nominowana na to stanowisko w grudniu 2019 roku.

Pekka Lundmark zastąpił na stanowisku CEO Rajeeva Suri, który pełnił tę funkcję od połowy 2014 roku. Składając rezygnację, Suri powiedział: „Spodziewam się, że większość utraconej sprzedaży w drugim kwartale tego roku, za co obwiniam COVID-19, zostanie zrealizowana w późniejszym okresie”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200