Koronawirus może przetrwać na ekranie smartfona nawet kilka tygodni

Epidemiolodzy ostrzegają: koronawirus SARS-Cov-2 może przetrwać na ekranach smartfonów nawet przez 28 dni. Oznacza to, że regularne czyszczenie takich urządzeń, jak i mycie rąk po kontakcie z nimi, może nam zaoszczędzić sporo kłopotów.

Koronawirus

Ponieważ wirus SARS-Cov-2 nie chce ustąpić i wciąż rozprzestrzenia się, odkrycie to nabiera szczególnego znaczenia. Wyniki tego badania zostały szczegółowo opisane ma łamach naukowego periodyku Virology Journal.

Sugerują one, że wirus SARS-Cov-2 (który odpowiada za chorobę COVID-19) może przetrwać w sprzyjających mu warunkach (chodzi tu o temperaturę oraz wilgotność) prawie miesiąc na takich materiałach, jak szkło, stal nierdzewna oraz polimer. To ważne, ponieważ wcześniej sądzono, że koronawirus może na takich materiałach przetrwać maksymalnie sześć dni.

Zobacz również:

  • Uprawnienia na Androidzie - jak złączyć bezpieczeństwo z wygodą
  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?
  • Użycie dronów do diagnostyki COVID-19 zmniejszy ryzyko choroby

Ponieważ ekrany dotykowe smartfonów są wykonane właśnie z takich materiałów, stanowią potencjalne źródło transmisji koronawirusa. Smartfony powinny więc być systematycznie odkażane. Dla firm powinien to być sygnał ostrzegawczy, aby sprawę dezynfekcji sprzętu IT potraktować z najwyższą uwagą. Często dotykane obszary, takie jak klawiatury czy dotykowe ekrany, powinny być regularnie czyszczone.

Cały raport dostępny jest tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200