Korekta dla rynku IT

IDC obniżyła prognozy dotyczące sprzedaży komputerów w 2003 r. Analitycy szacują obecnie, że w br. rynek wzrośnie o 6,9 proc.. Wcześniejsze bardziej optymistyczne prognozy mówiły o 8,3 proc. Globalne wydatki teleinformatyczne sięgną natomiast 1,9 bln USD i będą wyższe o 6 proc. niż w 2002 r.

Tegoroczny rynek telekomunikacyjny szacowany jest przez IDC na 975 mld USD. Według analityków wiele wskazuje na to, że po roku zapaści odnotuje on ok. 5% wzrostu. Zgodnie z panującym trendem będzie on napędzany przez rosnący popyt na rozwiązania bezprzewodowe. Dynamiczny rozwój technologii Wireless LAN, zdaniem ekspertów spowolni wprowadzanie usług telefonii 3G.

IDC szacuje, że wydatki na IT w 2003 r. wyniosą ok. 900 mld USD. Największy wzrost sprzedaży, prognozowany nawet na 25 proc., zanotują dostawcy sprzętu sieciowego. Mniej dynamicznie, zdaniem analityków, będzie się rozwijał rynek oprogramowania. Najbardziej ostrożne prognozy przedstawił Gartner. Zdaniem firmy wydatki na oprogramowanie w 2003 r. wzrosną o ok. 3,5 proc. do poziomu 76 mld USD. Wydatki na projekty integracyjne i usługi konsultingowe mają utrzymać się na poziomie z 2002 r. .

Zobacz również:

Ze względu na nieco słabsze perspektywy zamówień z sektora publicznego IDC obniżyła prognozy sprzedaży PC. Firma spodziewa się, że sprzedaż komputerów na rynku konsumenckim wzrośnie o 6,5 proc. Wciąż małe szanse na „odbicie” rynku korporacyjnego. Wzrost sprzedaży w tym segmencie szacowany jest na ok. 2,9 proc. W 2003. rynek wchłonąć ma 139 mln komputerów.

IDC przedstawiła jednocześnie prognozy dla rynku internetowego. Analitycy zakładają, że w 2003 r. ilość dziennie przesyłanych wiadomości e-mail wzrośnie do 40 mld. Liczba korporacyjnych użytkowników systemów instant messaging wzrośnie o 100 proc. przekraczając 30 milionów. Spam stanowić będzie nawet 40% treści przesyłanej pocztą elektroniczną.

Prognozy IDC na 2003 r. skrócie

- wydatki na informatykę – 900 mld USD

- wydatki na telekomunikację – 975 mld USD

- liczba użytkowanych komputerów – 600 mln

- liczba użytkowanych telefonów komórkowych – 1,5 mld

- liczba kont poczty elektronicznej – 1 mld

- globalna liczba internautów – 700 mln

- liczba gospodarstw z szerokopasmowym dostępem do Internetu – 80 mln

- globalne przychody z handlu elektronicznego – 1,5 bln USD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200