Kopia zapasowa w chmurze czy na zewnętrznym dysku twardym?

Kopia zapasowa to element, o którym powinni pamiętać nie tylko administratorzy IT. Dla własnego bezpieczeństwa kopię zapasową powinien wykonywać każdy pracownik. Jak bezpiecznie wykonywać backup. Czy usługi chmurowe są lepsze od tradycyjnych dysków twardych z kopiami zapasowymi?

Ludzie dzielą się na dwa typy - tych, którzy wykonują już kopie zapasowe oraz tych, który dopiero będą je wykonywać. Średnio co 4,38 minuty jakaś firma traci dane. Aż 21% pracowników nigdy w życiu nie wykonało żadnej kopii zapasowej. Średnio co minutę na świecie gubionych lub kradzionych jest ponad 100 telefonów komórkowych. Aż 29% przypadków utraty danych spowodowanych jest przez przypadkowy incydent. Dodatkowo ze względu na sytuację geopolityczną w przeciągu ostatniego roku znacząco wzrosła liczba zainfekowanych komputerów. Aż 30% urządzeń pozostających w obiegu posiada w swojej pamięci oprogramowanie typu malware.

Kopia zapasowa gwarantuje bezpieczeństwo naszych danych
Źródło: Siyuan Hu on Unsplash

Kopia zapasowa gwarantuje bezpieczeństwo naszych danych

Źródło: Siyuan Hu on Unsplash

Bezpieczeństwo cybernetyczne ostatnimi czasy jest głównym powodem dyskusji administratorów IT. Coraz częściej bezpieczeństwem swoich danych interesują się pracownicy oraz zwykli konsumenci. Cieszy fakt, że uświadamianie społeczeństwa działa coraz lepiej, ale w dalszym ciągu zapewnienie bezpieczeństwa danych stanowi nie lada wyzwanie.

Zobacz również:

  • Apple odkłada projekt budowy autonomicznego samochodu elektrycznego na półkę
  • Dlaczego kopia zapasowa telefonu to coś, o czym nie warto zapominać
  • Ransomware zagraża ochronie zdrowia

W przeważającej większości organizacji komputery służbowe dostarczane są z zainstalowanym oprogramowaniem antywirusowym współpracującym z firewallem. Coraz popularniejszym trendem jest stosowanie oprogramowanie typu EDR (Endpoint Detect Recovery), które nazywane jest antywirusem kolejnej generacji.

Jak organizacje dbają o wykonywanie kopii zapasowych?

Niezależnie od posiadanych zabezpieczeń należy zdarzać sobie sprawę, że nie da się w 100% zabezpieczyć ciągłości działania oraz bezpieczeństwa danych. Z tego właśnie powodu tworzenie klasycznych kopii zapasowych jest niezwykle ważne. Większość użytkowników niestety na co dzień nie dba na poważne o regularne wykonywanie backupów, które pozwalają przywrócić wszystkie dane w przypadku awarii lub ataku cybernetycznego.

Administratorzy IT wdrażają w infrastrukturze IT narzędzia pozwalające na automatyczne wykonywanie kopii zapasowych całej infrastruktury IT - w tym urządzeń końcowych wykorzystywanych przez pracowników. Coraz częściej dodatkowym backupem jest dysk sieciowy taki jak Google Drive czy Microsoft OneDrive.

Użytkownicy końcowi również powinni zadbać o własną kopię zapasową

Fakt, że komputery w organizacji są chronione z wykorzystaniem globalnych systemów nie oznacza, że użytkownicy nie powinni zatroszczyć się o własną kopię zapasową najważniejszych danych, która pozwoli uchronić się przed czarnym scenariuszem - uszkodzeniem komputera lub zainfekowaniem go w sposób uniemożliwiając zgranie danych.

Organizacje nie zawsze wykonują kopię zapasową całego dysku. Najczęściej backupowane są najważniejsze foldery takie jak Dokumenty czy Pulpit. Z tego właśnie powodu warto na własną ręką zabezpieczyć swoje pliki.

Kopia zapasowa w chmurze czy na klasycznym dysku twardym?

Kopie zapasowe starszym użytkownikom kojarzą się z mozolnym procesem przegrywania wszystkich danych na zewnętrzny nośnik, którym najcześciej były płyty CD lub dyski twarde.

Wiele lat temu backupy wykonywano na płytach
Źródło: Chris Yates on Unsplash

Wiele lat temu backupy wykonywano na płytach

Źródło: Chris Yates on Unsplash

W chwili obecnej do dyspozycji mamy wiele nowoczesnych systemów pozwalających na wygodne wykonanie kopii zapasowych. Zaliczamy do nich pojemne dyski HDD oraz usługi chmurowe. Całością zarządza oprogramowanie, które automatycznie wykonuje kopie zapasowe w sposób nieinwazyjny dla użytkownika np. w momenciee, gdy komputer nie jest wykorzystywany.

Bezpieczeństwo

Decydując się na kopię zapasową na dysku lokalnym musimy sami zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie dysku twardego np. umieszczenie go w sejfie lub innym bezpiecznym pomieszczeniu. Warto rozważyć szyfrowanie dysku oraz dodatkowe zabezpieczenie dostępu z wykorzystaniem odpowiednio silnego hasła. Należy pamiętać, że w przypadku kradzieży niezaszyfrowanego dysku z kopią zapasową, nieuprawniona osoba uzyska dostęp do wszystkich naszych plików.

Backup w chmurze jest szybki, wygodny oraz bezpieczny 
Źródło: C Dustin on Unsplash

Backup w chmurze jest szybki, wygodny oraz bezpieczny

Źródło: C Dustin on Unsplash

W przypadku usługi chmurowej o bezpieczeństwo dbają dedykowane działy IT firm udostępniających swoją przestrzeń. Pliki są szyfrowane, a użytkownik musi jedynie stworzyć odpowiednio silne hasło oraz włączyć weryfikację dwuskładnikową.

Część usług chmurowych chwali się obecnością certyfikatów potwierdzających zgodność z rządowymi oraz wojskowymi standardami bezpieczeństwa przechowywania danych.

Synchronizacja danych

W przypadku dysku twardego musimy pamiętać o podłączeniu dysku do komputera, co znacząco utrudnia cały proces. O ile w przypadku komputera stacjonarnego, który jest wykorzystywany w jednym miejscu, możemy podłączy dysk z kopią zapasową na stałe, o tyle w przypadku laptopa musimy pamiętać o regularnym podłączaniu go do komputera. W przypadku usługi chmurowej cały proces jest zautomatyzowany. O wykonywanie backupów dba aplikacja kliencka. Użytkownik musi jedynie odpowiednio skonfigurować proces oraz zapewnić dostęp do sieci.

Koszty

Kopia zapasowa na dysku twardym sprowadza się do jednorazowego wydatku w postaci dysku twardego oraz oprogramowania do wykonywania kopii zapasowej. Koszt dysku o pojemności 1 TB to 200-300 zł, 2 TB 250-400 zł, 4 TB powyżej 400 zł. Możemy również zdecydować się na dysk sieciowy NAS, którego koszt wynosić będzie od około 1000 zł do nawet kilku tysięcy złotych. W przypadku usług chmurowych musimy liczyć się z opłatą subskrypcyjną w zależności od wykorzystywanej przestrzeni. Dla przykładu za 2 TB dostęp do Google Drive zapłacimy 46,99 zł miesięcznie lub 469,99 zł za rok (przy płatności z góry).

Dostępność

W przypadku lokalnego dysku HDD musimy posiadać przy sobie nośnik. Podczas awarii na drugim końcu świata nie będziemy w stanie łatwo uzyskać dostępu do naszej kopii zapasowej. W przypadku usługi chmurowej wystarczy dostęp do sieci. Możemy bez problemu uzyskać dostęp do naszych plików z dowolnego urządzenia.

Dane z backupu w chmurze są dostępne w dowolnym momencie i na dowolnym urządzeniu
Źródło: microsoft.com

Dane z backupu w chmurze są dostępne w dowolnym momencie i na dowolnym urządzeniu

Źródło: microsoft.com

Współpraca nad plikami

W dzisiejszych czasach coraz częściej współpracujemy na plikach z innymi osobami. Zdarza się również, ze edytujemy nasze dokumenty z różnych urządzeń, co sprawia problem dla klasycznej kopii zapasowej. Nie pozwala ona na synchronizację dokumentów współdzielonych. Tego typu problemu nie ma z kopiami zapasowymi wykonywanymi w chmurze.

Usługi chmurowe ułatwiają współpracę
Źródło: apple.com

Usługi chmurowe ułatwiają współpracę

Źródło: apple.com

Prędkość przesyłu danych

W przypadku lokalnego backupu wszystko zależy od prędkości posiadanego dysku oraz wykorzystywanego interfejsu komunikacji dysku z komputerem. Korzystając z dysków HDD, które są polecane do wykonywania kopii zapasowych możemy liczyć na przepustowość 50-100 Mb/s. W przypadku usługi chmurowej wszystko zależy od prędkości posiadanego internetu, aktualnego obciążenia łącza oraz operator sieci (ISP).

Skalowalność kopii zapasowej

Charakterystyka kopii zapasowej zakłada stałe gromadzenie coraz większej liczby informacji. W przypadku lokalnej kopii zapasowej nie możemy liczyć na skalowalność. Po zapełnieniu się dysku programy do backupu nadpisują najstarsze kopie zapasowe. W przypadku usługi chmurowej usługodawca wysyła powiadomienie i pozwala za wczasu wykupić większy pakiet pozwalający dalej wykonywać kopie zapasowe. Alternatywnie możemy usunąć najstarsze backupy i korzystać z tego samego planu taryfowego.

Odporność na awarie

Nośniki danych nie są bezawaryjne. Często zdarza się, że dyski HDD po czasie przestają działać. Producenci dysków stworzyli pojęcie MTBF (Mean Time Between Failures), co określa średni czas pomiędzy wystąpieniem awarii. Dla większości dysków wynosi on od 300,000 do 1,200,000 godzin pracy. Po tym czasie dysk może ulec awarii, a dane mogą być niemożliwe do odzyskania. W przypadku usługi chmurowej czas nie gra roli. Dane przechowywane są w Data Center usługodawcy, który dodatkowo wykonuje kopie zapasowe swojej infrastruktury IT, a więc dodatkowo zabezpiecza nasze dane.

Dyski twarde niestety nie są bezawaryjne
Źródło: Denny Müller / Unsplash

Dyski twarde niestety nie są bezawaryjne

Źródło: Denny Müller / Unsplash

Podsumowanie - chmura wychodzi na prowadzenie

Aktualnie niekwestionowanym liderem w przechowywaniu kopii zapasowych jest chmura. Rozwiązanie tego typu umożliwia ciągłe tworzenie kopii zapasowej danych z dowolnego urządzenia oraz dostęp do nich w dowolnej chwili bez konieczności posiadania fizycznego dysku. Usługi chmurowe mogą zniechęcać do siebie rozliczaniem w modelu subskrypcyjnym, ale po podsumowaniu wad i zalet zdecydowanie wychodzą na prowadzenie względem klasycznych kopii zapasowych na lokalnych dyskach twardych. Chmura jest szybsza, wygodniejsza w użyciu, bardziej elastyczna, a przede wszystkim bezpieczniejsza - nie grozi nam awaria dysku i utrata danych zgromadzonych w kopii zapasowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200