Konwersja opłat - reaktywacja

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty powraca do pomysłu restrukturyzacji zobowiązań koncesyjnych operatorów sieci komórkowych. Zamiast spłacać do 2022 r. po 390 mln euro każdy, już teraz mogą inwestować w rozbudowę sieci i usług. - Odpowiednie pismo trafiło do ministra infrastruktury w miniony piątek. Mamy nadzieje, że prace nad takim projektem wkrótce się rozpoczną - powiedział Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy URTiP. We wrześniu urząd ogłosi koncepcję przetargu na dodatkowe częstotliwości.

Inicjatywa URTiP ma na celu umożliwienie operatorom dalszą rozbudowę sieci, w tym przede wszystkim UMTS, wprowadzanie nowych usług i zwiększenie penetracji telefonii komórkowej w Polsce (obecnie ok. 50 proc.). Jeśli operatorzy przeznaczą część środków na rozbudowę infrastruktury radiowego dostępu. Może to pozytywnie wpłynąć na realizację rządowego programu upowszechniania szerokopasmowego dostępu do internetu w Polsce.

Dalsze losy inicjatywy URTiP są w rękach ministra infrastruktury, ktory przygotuje odpowiedni projekt ustawy. Ostateczna decyzja bedzie nalezala do parlamanentu, ktory już raz nie zgodził się, aby z konwersji skorzystali operatorzy komórkowi. Dwa lata temu parlament przyjął ustawę o restrukturyzacji zobowiązań koncesyjnych, jednak dotyczyło to tylko operatorów stacjonarnych.

Zobacz również:

  • Australijskie firmy skarżą się na wolny internet i brak specjalistów IT
  • HPE Green Lake dla NSA

TOP 200