Konwergentne platformy IT rosną w siłę

System IT jest z natury rzeczy skomplikowaną infrastrukturą. Dlatego producenci rozwiązań wymyślili architekturę, która ułatwia zarządzanie nimi. To architektura konwergentna w której elementy systemu IT są ze sobą ściśle zintegrowane. Z początku nie cieszyła się ona popularnością, ale obecnie święci ona triumfy, przynosząc producentom tego typu rozwiązań miliardowe zyski.

Zaliczają się do nich tacy potentaci, jak EMC, Dell, HP i VMware. Gartner przewidywał, że obroty na rynku rozwiązań konwergentnych wzrosną w latach 2013 i 2014 o ponad 50% i zamkną się w kwotą 6 mld USD. Ciekawe jest to, że ostatnio pojawiły się w tym obszarze rozwiązania oparte na innej niż dotąd architekturze. To tzw. platformy hiper-konwergentne. Będziemy o nich pisać w dalszej części artykułu.

Typowa konwergentna platforma zawiera podstawowe elementy systemu IT, takie jak serwery, sprzęt sieciowy czy pamięci masowe, które często są produkowane przez różne firmy. Są jednak zintegrowane w jednolite, konwergentne rozwiązanie. Jedna z cieszących się obecnie największym wzięciem platform tego typu produkowana jest przez VCE. To spółka joint venture założona przez VMware, Cisco i EMC. VMware produkuje oprogramowanie do wirtualizowania zasobów, wkład Cisco to sprzęt sieciowy, a EMC produkuje systemy pamięci masowych. EMC wykupił w zeszłym roku udziały Cisco i VCE jest obecnie jednym z oddziałów tej korporacji.

EMC oraz VCE zaprezentowały w pierwszym tygodniu lutego kolejne rozwiązania przeznaczone dla użytkowników zainteresowanych konwergentnymi platformami IT. Pierwsze nosi nazwę VSPEX Blue i jest dziełem firmy EMC. Twierdzi ona, że dzięki niemu użytkownik jest w stanie zbudować swoją prywatną chmurę w ciągu piętnastu minut.

Z kolei VCE ogłosiła, że użytkownicy jej konwergentnej infrastruktury mogą ją obecnie integrować z oprogramowaniem NSX. To narzędzie firmy VMware pozwalające budować sieci komputerowe typu SDN (Software Defined Networking), czyli takie którymi zarządza oprogramowanie. Dlatego użytkownicy mogą obecnie integrować rozwiązania linii VCE vBlock zarówno z urządzeniami sieciowymi Cisco, jak i z sieciami NSX.

Jedną z aktywniejszych firm działających w tym segmencie rynku jest Dell. Oferuje on szereg rozwiązań, które można wykorzystywać do budowania konwergentnych infrastruktur IT, w skład których wchodzą produkty oferowane przez inne firmy.

Konwergentne platformy IT rosną w siłę
Dell opracował ostatnio z firmą FireHost nową konwergentną platformę (zdjęcie obok), w skład której wchodzi jej sprzęt, rozwiązania sieciowe firmy VMware oraz oprogramowanie zarządzające chmurami opracowane przez FireHost.

Analitycy są zgodni co do tego, że obroty na rynku konwergentnych platform IT będą się dalej dynamicznie rozwijać. Ocenia się, że przychody spółki VCE wyniosły w 2014 r. 2 mld USD. Z kolei FlexPod, inny silny gracz działający na tym rynku, współpracujący ściśle z firmami Cisco i NetApp, może się pochwalić przychodami, osiągniętymi w latach 2010 do 2014, rzędu 3 mld USD. Może to świadczyć o tym, że przewidywania firmy Gartner, twierdzącej, że obroty na rynku rozwiązań konwergentnych wzrosną w latach 2013 do 2014 o ponad 50% i zamkną się w 2014 r. kwotą 6 mld USD, są mocno zaniżone.

Trzeba jeszcze wspomnieć o firmie Oracle. Oferuje ona konwergentne rozwiązania IT oparte na jej własnym oprogramowaniu do wirtualizowania zasobów oraz bazach danych, szczególnie cenionych przez deweloperów projektujących aplikacje Big Data.

Wśród nowych trendów obserwowanych w tym obszarze, warto zwrócić uwagę na tzw. platformy hiper-konwergentne rozwijane na przykład przez firmy Simplivity, Nutanix czy Maxta. Inaczej niż w przypadku standardowych platform konwergentnych, w których mamy do czynienia z produktami oferowanymi przez wiele firm, platforma hiper-konwergentna ma postać jednego rozwiązania.

Składa się z ono z wielu elementów, takich jak rdzenie obliczeniowe, pamięci masowe all-flash czy macierze dyskowe, które są produkowane przez jedną firmę. Mogą to być też produkty oferowane przez kilka firm, które są jednak projektowane od podstaw z myślą o zastosowaniu w takiej właśnie platformie. Hiper-konwergentne platformy IT wspierają często bardziej zaawansowane opcje, których nie oferują rozwiązania standardowe. Chodzi tu najczęściej o takie opcje, jak backup czy deduplikowanie danych.

Hiper-konwergentne platformy IT dopiero raczkują i rynek nie oferuje obecnie zbyt wielu rozwiązań tego typu. Warto jednak bacznie je obserwować, gdyż w przyszłości będą odgrywać coraz większą rolę w tym segmencie rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200