Konsumenckie aplikacje Amazon rezygnują na dobre z baz danych Oracle

Amazon zamknął niedawno ostatnie bazy danych Oracle świadczące usługi indywidualnym klientom, zastępując je podobnymi rozwiązaniami wdrożonymi w rodzimym chmurowym środowisku AWS (Amazon Web Services).

Amazon ogłosił przedwczoraj na swoim blogu, że wszystkie świadczone przez niego konsumenckie usługi – oferowane przez takie aplikacje, jak Amazon Prime, Amazon Alexa i Amazon Kindle – są od tego tygodnia obsługiwane wyłącznie przez rodzimą chmurę AWS. Oznacza to, że firma przeniosła do niej ponad 75 petabajtów danych, które wcześniej były przechowywane w bazie danych Oracle.

Amazon donosi, że była to wymagająca operacja, w której udział brało ponad 70 zespołów informatyków. Musieli oni przenieść do chmury AWS prawie 7500 baz danych Oracle, co wymagało dużo czasu i trudu. Twierdzi też, że dzięki tej operacji udało mu się obniżyć koszty obsługi klientów o 60%, skracając jednocześnie czas reakcji bazy danych na zgłaszane do niej żądania o 40%.

Zobacz również:

  • Databricks uruchamia usługę LakeFlow
  • Najcenniejsze światowe marki – ranking zdominowały firmy technologiczne
  • Najnowsza baza danych Oracle została wzbogacona o kolejne funkcje AI

Według wcześniejszy doniesień Amazon zamierzał całkowicie zrezygnować ze wszystkich baz danych Oracle w 2020 roku. Co ciekawe na wieść o tym Larry Ellison (szef firmy Oracle) odniósł się bardzo krytycznie do tego pomysłu twierdząc, że nie jest to technicznie możliwe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200