Konkurs na dostawę narzędzia do pomiaru jakości usług zapewniających dostęp do internetu rozstrzygnięty

UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) poinformował, że spółka V-Speed wygrała konkurs na dostawę mechanizmu sprawdzającego jakość usług zapewniających użytkownikom dostęp do internetu. Mechanizm uzyskał tym samym stosowny certyfikat i będzie stosowany w latach 2020 do 2022.

Broadband

Ponieważ okres certyfikacji używanego obecnie mechanizmu monitorującego ten parametr upływa za niecałe pięć miesięcy (dokładnie 30 listopada tego roku), urząd ogłosił w zeszłym miesiącu konkurs na dostawcę podobnego narzędzia, które będzie używane przez kolejne dwa lata, zapowiadając iż rozstrzygnięcie konkursu oraz podpisanie umowy powinna nastąpić w lipcu.

Zgodnie z przyjętym w tym roku założeniem, oferowany mechanizm musi zawierać dwa elementy: serwis internetowy oraz aplikację uruchamianą na komputerach stacjonarnych. Kolejny warunek precyzuje, że usługa ma być dostępna na komputerach pracujących pod kontrolą dwóch systemów operacyjnych (Windows i Mac OS), a interfejs oferować dwie wersje językowe (język polski i angielski).

Zobacz również:

  • Starlinki będą musiały wkrótce stawić czoła podobnym obiektom firmy Amazon
  • Po licznych problemach aukcja 5G w końcu wystartowała

Zgodnie z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej, dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania minimalnych i maksymalnych prędkości transmisji danych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców. To jest właśnie przewaga mechanizmu certyfikowanego przez UKE nad innymi narzędziami tego typu.

Certyfikowany mechanizm będzie przeznaczony wyłącznie do weryfikacji działania internetu stacjonarnego. Jednak w ofercie firma V-Speed zadeklarowała, że udostępni również aplikacje pomiarowe do badania szybkości internetu mobilnego, działające na systemach iOS i Android. Z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki tych pomiarów będą miały jednak wyłącznie walor informacyjnym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200