Konkurs na Krajową Infrastrukturę GIS za 90 mln zł

Na początku marca br. ruszył konkurs na przygotowanie koncepcji Krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. To część projektu Geoportal.gov.pl, jednego z najważniejszych modułów polskiego systemu katastralnego w Polsce.

Jak podaje Puls Biznesu, wstępny koszt prac nad Geoportalem oszacowano na 25 mln euro (ok. 90 mln zł). Według dziennikarzy tego dziennika, kontrakt na prace projektowe może "ustawić wszystkie późniejsze prace i przetargi związane z systemami katastralnymi". Nic więc dziwnego, że konkursem interesują się najważniejsze firmy IT działające w Polsce - Asseco Poland, Sygnity, Comarch, IBM i HP, a także dostawcy systemów informacji przestrzennej (GIS) oraz firmy geodezyjne.

Wielu firmom nie podoba się podejście Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii (GUGiK) do tego projektu i wybrana przezeń procedura - zamówienie ma zostać udzielone w drodze konkursu, a nie przetargu. Pierwszym niezadowolonym jest Comarch. Krakowska firma oprotestowała kryteria oceny prac konkursowych. Jej zdaniem, zagrażają one uczciwej konkurencji. Spółka żąda unieważnienia konkursu.


TOP 200