Konkurencja MRP II rośnie

Jesienią powinna pojawić się w pełni spolonizowana wersja systemu Triton firmy Baan.

Jesienią powinna pojawić się w pełni spolonizowana wersja systemu MRP II Triton.

W kwietniu br. holenderska firma Baan, producent systemu Triton - oprogramowania klasy MRP II do zarządzania przedsiębiorstwem - otworzyła swoje biuro w Warszawie. Od trzech lat działała w Krakowie jedynie filia niemieckiego oddziału Baana.

"Triton już sprzedawano w Polsce, zanim oficjalnie otworzyliśmy w naszym kraju biuro. Jedna z większych instalacji pracuje w elbląskim ABB. Duża instalacja działa we wrocławskim Telmelu." - mówi Przemysław Domański, odpowiedzialny za sprawy techniczno-wdrożeniowe w Baan Polska. "Obecnie jesteśmy w trakcie wdrażania naszego oprogramowania w zakładach Elta w Łodzi." Jednymi z największych klientów firmy Baan na świecie są: m.in. Boeing (10 tys. użytkowników równoczesnych), NortelTelekom, Mercedes, ABB, Sony.

Przez partnerów do klientów

Według przedstawicieli polskiego oddziału Baana, firma nie sprzedaje już starej wersji 2.2 oprogramowania Triton, lecz wprowadza obecnie na polski rynek najnowszą wersję 3.1. W ramach promocji dotychczasowi klienci będą mogli dokonać bezpłatnego upgrade'u z wersji poprzedniej. "Od lutego br. pracujemy nad polską wersją Tritona 3.1. Dotychczas spolonizowaliśmy moduł finansowy. Pod koniec wakacji na rynku powinna pojawić się w pełni zlokalizowana wersja systemu" - zapewnia Przemysław Domański.

Baan Polska stara się stworzyć siatkę swoich partnerów, którzy zajmowaliby się wdrożeniami i konsultacjami. Obecnie Baan współpracuje z czterema firmami - Ster Projekt z Warszawy, Westek Polska, CSK Sopot i Efekt z Katowic. Według Przemysława Domańskiego, lista partnerów nie jest jeszcze zamknięta i Baan wciąż szuka firm, które prowadziłyby działalność w Polsce północono-zachodniej i w Krakowie. "Chcemy oprzeć naszą działalność na partnerach wdrożeniowych. Pragniemy stworzyć sieć partnerów lokalnych w taki sposób, aby nasi klienci nie byli oddaleni od nich o więcej niż 200 km" - twierdzi Przemysław Domański. "W zakresie doboru platformy sprzętowej dla Tritona w Polsce, podobnie jak na całym świecie, współpracujemy z firmami IBM, Hewlett-Packard i Digital Equipment.

Siła w narzędziach

"Podczas wdrożeń wykorzystujemy nasze oprogramowanie TritonOrgware, w które wbudowane są pewne metody, narzędzia oraz wzorce wykorzystywane przez nas w celu łatwiejszej i szybszej konfiguracji systemu. Jedną z pierwszych czynności, jaką dokonujemy podczas instalacji Tritona, jest przedstawienie firmie zestawu pytań, dzięki któremu możemy określić potrzeby klienta i stworzyć wstępną konfigurację. Następnie opracowujemy plan wdrożeniowy i ustalamy parametry wejściowe. Tworzony jest projekt instalacji wraz z ustaleniem jego budżetu i pełnego harmonogramu prac" - mówi Przemysław Domański.

Baan zapowiedział też nową wersję oprogramowania Triton o zmienionej nazwie - Baan 4.0. W Polsce powinna się ona pojawić jesienią br. i będzie zainstalowana prawdopodobnie w jednym wybranym polskim przedsiębiorstwie. Wtedy też rozpocznie się polonizacja tej wersji, która potrwa kilka tygodni. "Nasz system rozwija się raczej w szerz niż w głąb, dochodzą nowe pakiety, nie mamy więc problemów z szybką polonizacją nowej wersji" - mówi Przemysław Domański. Główna zmiana w nowej wersji polega na wzmocnieniu automatyzacji procedur wdrożeniowych. Baan 4.0 ma zintegrowany pakiet służący do tworzenia modelu firmy. Dzięki niemu wszystkie

połączenia i procedury tworzone są automatycznie, a nie przenoszone z zewnątrz. Baan 4.0 będzie ogólnie dostępny na przełomie 1996/97 r.

Specjaliści uważają, że właśnie bogaty zestaw narzędzi do automatyzacji procedur wdrożeniowych sprawia, iż system Baana jest głównym konkurentem światowego lidera na tym rynku - systemu R/3 autorstwa SAP AG. Pozostali producenci, w tym również niemiecki koncern, wyposażą swoje systemy w podobne narzędzia najwcześniej za rok. Zdaniem analityków rynku systemów MRP II, narzędzia Orgware w nowej wersji Tritona pozwolą obniżyć koszty konfiguracji systemu nawet o 50%.


TOP 200