Konkurenci webmaila - test programów pocztowych

Mozilla Thunderbird

Obsługa Thunderbirda jest bardzo wygodna. Program ma wiele opcji i oferuje użytkownikom mnóstwo udogodnień. Prosty, w pełni zautomatyzowany kreator pomoże skonfigurować konto pocztowe i w większości przypadków samodzielnie rozpozna ustawienia serwera pocztowego. Wystarczy wpisać swój login i hasło.

W Thunderbirdzie na wyróżnienie zasługuje zaawansowany moduł oznaczania wiadomości oraz możliwości filtrowania i sortowania. Wygodnie tworzy się również reguły. Wbudowany czytnik grup dyskusyjnych oraz kanałów RSS czyni z programu uniwersalne narzędzie do komunikacji.

Świetnie spisuje się też filtr antyspamowy, który pomaga utrzymać porządek w skrzynce odbiorczej. Jego konfigurację ułatwiają wbudowane w program tak zwane czarne i białe listy serwerów. Perfekcyjnie działa wyszukiwarka.

Największymi zaletami Thunderbirda są jednak wysoka wydajność oraz elastyczność. Do programu można dodać dziesiątki rozszerzeń oraz motywów wizualnych i dopasować go do potrzeb praktycznie każdego użytkownika. Należy jednak pamiętać, że spowalnia to jego działanie.

Aplikacja jest dostępna w polskiej wersji językowej.

Poczta usługi Windows Live

Kolejny w zestawieniu program Microsoftu. Łączy w sobie nowoczesny, przyjazny interfejs znany z Outlooka 2007 czy 2010 i prostotę obsługi oraz darmowy charakter, do którego są przyzwyczajeni fani Outlook Expressa. Aplikacja jest skierowana przede wszystkim do użytkowników Visty i Windows 7, choć działa również w XP.

Konkurenci webmaila - test programów pocztowych

Dostosowywanie wyglądu Poczty usługi Windows Live ogranicza się do zmiany koloru

Poczta usługi Windows Live oferuje użytkownikowi kilka funkcji znanych z nowych Outlooków, między innymi automatyczny mechanizm konfigurujący, który samodzielnie pobiera dane serwerów pocztowych. Program ma przejrzysty system sortowania wiadomości oraz zaawansowaną wyszukiwarkę. Kuleje trochę tworzenie reguł, filtrowanie i sortowanie poczty.

Mniej rozbudowany niż w Outlooku jest także menedżer kontaktów. Do podstawowych zadań jednak wystarcza. Funkcjonalność programu zwiększa za to zintegrowany kalendarz. Dobrze spisuje się również wbudowany czytnik grup dyskusyjnych (to najważniejsza funkcja odróżniająca Pocztę usługi Windows Live od Outlooka) i kanałów RSS. Ubogie są możliwości dostosowywania wyglądu do własnych potrzeb, użytkownik może jedynie zmieniać kolor interfejsu.

DreamMail

DreamMail, jeden z mniej znanych klientów e-mail znalazł się pośrodku naszej stawki. Jego największą zaletą jest błyskawiczna konfiguracja kont pocztowych. Żaden inny program w trakcie testu nie rozpoznawał tak szybko ustawień serwerów. Aplikacja jest dostępna po polsku, ale interfejs zawiera błędy i niekompletnie przetłumaczone elementy.

Konkurenci webmaila - test programów pocztowych

W głównym oknie DreamMaila umieszczono skróty do najczęściej wykonywanych operacji

Mocna stroną DreamMaila jest sposób wyświetlania wiadomości. Duża liczba prezentowanych informacji ułatwia wyszukiwanie i sortowanie e-maili.

Wszystkie elementy można oznaczać klasycznymi flagami lub etykietami z opisem, podobnymi do tych znanych Thunderbirda. Dobrze spisuje się menedżer kontaktów.

DreamMail ma bardzo słaby filtr antyspamowy. W naszych testów wykrył on mniej niż 1% wszystkich niechcianych wiadomości. Nie obsługuje też wtyczek. Aplikacja radzi sobie z kanałami RSS, ale z grupami dyskusyjnymi już nie. Jej wygląd można zmieniać za pomocą skórek, ale tylko tych, które zainstalowali twórcy. Nie można instalować zewnętrznych.


TOP 200