Koniec usługi Google Cloud Print

Użytkownicy wykorzystujący internet i przeglądarkę Chrome do drukowania dokumentów będą musieli za kilkanaście miesięcy sięgnąć po inne narzędzie. Google ogłosił bowiem, że chmurowa usługa Cloud Print zakończy na dobre swój żywot w 2021.

Cloud Print to bardzo przydatna usługa, która pozwala użytkownikom drukować dokumenty bezpośrednio z przeglądarki Chrome zainstalowanej na desktopie, bez konieczności podłączania drukarki do komputera.

Warto przypomnieć, że premiera usługi miała miejsce dość dawno (bo w 2010) i co dla wielu może być zaskoczeniem iż rozwiązanie to ma ciągle status produktu znajdującego się w fazie rozwojowej beta. Wiele wskazuje na to, że tak już pozostanie do momentu w którym Google przestanie ją wspierać, co ma nastąpić w ostatnim dniu 2020 roku.

Zobacz również:

Dlatego Google wydał komunikat w którym czytamy: „Od 1-go stycznia 2021 roku urządzenia pracujące pod kontrolą wszystkich systemów operacyjnych nie będą mogły wydawać polecenia drukowania dokumentów wykorzystującego usługę Google Cloud Print. Dlatego już dzisiaj przypominamy użytkownikom aby nie czekali na ten moment, ale wcześniej – czyli w 2020 roku – zaczęli przechodzić na inny system drukowania dokumentów”.

Chociaż usługę Google Cloud Print można uruchamiać na dowolnym urządzeniu, to jest ona szczególnie przydatna dla użytkowników drukarek, które nie są zgodne z posiadanymi przez nich urządzeniami pracującymi pod kontrolą systemu operacyjnego Chrome (takimi np. jak Chromebook czy Chromebox). Teraz będą oni musieli znaleźć inne rozwiązanie.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200