Koniec roamingu i inne duże zmiany na europejskim rynku telekomunikacyjnym

Komisja Europejska przyjęła plan zakładający ujednolicenie rynku telekomunikacyjnego na ternie całej Unii Europejskiej.

Projekt przepisów przedstawionych w czwartek przez Komisję Europejską może wstrząsnąć europejskim rynkiem telekomunikacyjnym. W ramach wprowadzanych zmian, europejscy internauci powinni otrzymać dostęp do wolnego i nieograniczonego internetu. Konkretnie rzecz biorąc chodzi o to, że zabronione będzie blokowanie lub ograniczanie dostępu do jakichkolwiek treści w internecie. Użytkownicy będą także mieli prawo kontrolować prędkość wykupionego łącza internetowego, a jeśli okaże się, że jest ona mniejsza niż zapisana w umowie, będą mogli odstąpić od umowy.

Komisja Europejska chce także wpłynąć na umowy podpisywane między operatorami i odbiorcami. Abonencie mają mieć większą swobodę migrowania do konkurencji, a same umowy mają być zawierane przede wszystkim na okres 12 miesięcy.

Zobacz również:

  • Jak wymienić używane urządzenia firmowe na zniżkę na nowy sprzęt? Sprawdź, jak działa odkup sprzętu w iMad!

Największą zmianą jest jednak zniesienie opłat za roaming. Od 1 lipca 2014 roku, zniesione zostaną opłaty za połączenia przychodzące w roamingu na terenie Unii Europejskiej. Komisja Europejska liczy także na to, że do połowy 2015 roku operatorzy będą oferowali połowie swoich klientów pakiety z połączeniami zagranicznymi w cenie krajowych. W połowie roku 2016 już wszyscy abonenci powinni otrzymać dostęp do takich pakietów.

Operatorzy nie są jednak zmuszani do całkowitego zniesienia opłat roamingowych. Będą mogli albo zrównać ceny połączeń zagranicznych z krajowymi, albo zaoferować klientom „chwilową migrację” do innego operatora. Będąc poza granicami kraju ma mieć możliwość skorzystania z usług tańszej konkurencji bez konieczności wymieniania karty SIM.

Po wejściu ustawy w życie, opłata za połączenie międzykrajowe w UE (dla telefonów stacjonarnych) nie będzie mogła przekroczyć ceny połączenia krajowego. Dla połączeń komórkowych nie będzie mogła być wyższa niż 0,19 euro za minutę.

Zdaniem Komisji Europejskiej, w wymiarze netto, operatorzy mają zyskać na zniesieniu opłat roamingowych. Ma się do tego przyczynić zwiększenie liczby klientów oraz wykonywanych przez nich połączeń. Plan Komisji Europejskiej musi jeszcze zostać zaakceptowany przez Parlament Europejski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200