Koniec kłopotów ze skanowaniem kodów QR znajdujących się na ścianach czy billboardach

Skanowanie kodów QR znajdujących się w większej odległości od smartfona Android przestanie niedługo ich użytkownikom stwarzać kłopoty. Stanie się to za sprawą firmy Google, która opracowała narzędzie wykorzystujące technologię AI, zdolne bez problemy skanować takie odległe kody.

Mowa o kodach QR umieszczanych na ścianach pomieszczeń, na elewacjach budynków czy na billboardach. Narzędzie to zidentyfikuje taki kod QR, umieści go w ramce aparatu, wypośrodkuje i powiększy, a następnie odczyta. Ważna jest to, że wykona te wszystkie operacje automatycznie, bez ingerencji właściciela smartfona.

Obecnie wszystkie te czynności musi wykonać ręcznie krok kroku sam użytkownik smartfona. A nie jest to prosta sprawa. Jeśli użytkownik powiększy kod tak bardzo, że staje się rozmazany, to nie może on zostać odczytany i całą operację trzeba powtarzać do skutku. Nowa aplikacja zarządzająca skanerem szybko identyfikuje oddalone od smartfona kody i bez większych kłopotów odczytuje je. Wchodzi ona w skład interfejsu API noszącego nazwę ML Kit's Barcode Scanning. Narzędzie wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji do wykrywania kodów kreskowych i kodów QR, które znajdują się w polu widzenia aparatu.

Zobacz również:

  • Zerowanie Windows 10/11 - z której opcji skorzystać?
  • Część kodu źródłowego Twittera została podana do publicznej wiadomości
  • QRishing - nowy sposób na oszustwo z wykorzystaniem kodów QR

Narzędzie to nie jest jeszcze dostępne publicznie, ale zostało już przekazane testerom z czego można wnioskować, że niedługo pojawi się smartfonach. Wszystko wskazuje na to, że będzie działać zarówno we własnym skanerze kodów QR firmy Google, jak i w innych aplikacjach. Ponieważ jest to uaktualnienie realizowane na poziomie interfejsu API, twórcy aplikacji nie będą musieli przyznawać żadnych nowych uprawnień do aparatu, po to aby narzędzie działało.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200