Koniec kart ATI

ATI, drugi po NVidii największy na świecie producent układów graficznych rezygnuje z wytwarzania kart graficznych. Jeszcze ok. 2 lat temu klienci mieli do wyboru karty z procesorami ATI pochodzące wyłącznie od tego producenta. Dzisiaj sytuacja uległa całkowitej zmianie – ATI przekształciło się w producenta procesorów graficznych i coraz odważniej poczyna sobie na rynku chipsetów do płyt głównych.

Karty z logo "Built by ATI" odchodzą więc do przeszłości. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły, a mianowicie karty All-in-wonder, które są multimedialnymi odmianami produktów serii Radeon (wyposażone m.in. w tunery TV i piloty zdalnego sterowania). Na rynku zwiększy się za to liczba kooperantów, którzy będą wytwarzali karty graficzne bazujące na procesorach Radeon. Obecnie najpoważniejsi współpracownicy ATI w tym segmencie to: Gigabyte, Sapphire, TYAN, Club3D, Power Color oraz mający bardzo silną pozycję na europejskim rynku Hercules.

Konsekwencją wprowadzenia nowej strategii, będzie zamknięcie przez ATI trzech centrów wsparcia technicznego oferujących dotychczas darmowe porady. Firma zamierza jednak uruchomić sekcję wsparcia technicznego, które będzie dostępne po uiszczeniu opłat.

Zobacz również:

  • Dominacja Nvidii na rynku desktopowych GPU wzrasta do 88%. Intela praktycznie tu nie ma

Na razie Kanadyjczycy nie wypowiedzieli się, co zamierzają uczynić z profesjonalnymi liniami produktów Fire GL. Prawdopodobnie także te modele zostaną przekazane do produkcji przez któregoś z firmowych kooperantów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200