Koniec Windows 98

W przyszłym tygodniu Microsoft zaprzestanie sprzedaży części starszych produktów m.in. systemu operacyjnego Windows 98, pakietu Office 2000 czy SQL Server. Wygaszenie części oferty ma związek z postanowieniami sądu w sporze MS z firmą Sun Microsystems dotyczącym wykorzystania platformy Java.

Do końca roku Microsoft wprowadzi zaktualizowane wersje niektórych produktów, które nie będą zawierały wirtualnej maszyny Javy, dzięki czemu będzie mógł kontynuować ich dystrybucję. Należą do nich wersje systemu Windows NT 4.0: Workstation, Server oraz Enterprise Server, Office XP wydanie Professional z FrontPage; Small Business Server 2000; ISA Server 2000 oraz Publisher 2002.

Spór pomiędzy Sun Microsystems a Microsoftem zakończył się w styczniu 2001 r. Sun jako twórca środowiska Java zarzucił koncernowi z Redmond złamanie porozumienia dotyczącego licencji i dystrybucji poprzez sprzedaż niekompatybilnej wersji wirtualnej maszyny Javy. Sąd nakazał MS wypłacenie 20 mln odszkodowania oraz wycofanie ze sprzedaży oprogramowania zawierającego JVM.W październiku informowaliśmy, że producenci doszli do porozumienia na mocy, którego Sun zgodził się przedłużyć ten termin do 30 września 2004 r.

Zobacz również:

  • Wszystkie problemy macOS 14.4 - lepiej nie aktualizować Maców
  • Windows 11 Home vs Pro - czy SMB wystarczy wersja Home?

- Na podstawie porozumienia możemy dokonywać modyfikacji w MVM do końca września przyszłego roku. Po tym terminie nie ma mowy o żadnych zmianach, nawet ze względów bezpieczeństwa. Nie zamierzamy sprzedawać oprogramowania, do którego nie jesteśmy w stanie dostarczyć stosownych uaktualnień - wyjaśnia Tony Goodhew z Microsoftu. Goodhew dodał, że dotychczasowi użytkownicy mogą nadal korzystać z wycofywanych aplikacji oraz nabywać ich kolejne licencje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200