Koniec Symbiana^4? Nokia zmienia strategię

Nokia poinformowała o przemodelowaniu swojej strategii dotyczącej systemów operacyjnych. Firma ma zamiar skupić się na rozwijaniu jednej wersji systemów Symbian i MeeGo tworzonej w oparciu o środowisko Qt i technologię HTML 5.

Zmiana strategii dotyczącej systemów operacyjnych może okazać się świetnym rozwiązaniem. Nowy projekt zakłada skupienie się na rozwijaniu platform w oparciu o środowisko Qt i rozwiązania HTML 5, które w rezultacie mają się stać motorem napędowym dla obecnych systemów Symbian i MeeGo.

Fińska firma nie będzie już rozwijać osobnych projektów typu Symbian^3 lub Symbian^4. W zamian użytkownicy będą otrzymywać stale aktualizowaną jedną, spójną wersję platformy. Powinno to ucieszyć m.in. posiadaczy smartfonów z systemem Symbian^3. Dzięki nowej strategii firmy wraz z rozwojem platformy będą oni otrzymywać uaktualnienia bez konieczności oczekiwania na oficjalne nowe wydanie (planowane jako Symbian^4) lub obaw, że po wdrożeniu kolejnej wersji pojawiać się będzie coraz więcej niekompatybilnych aplikacji.

Zobacz również:

  • Nokia rozszerza produkcję w USA

Oparcie wszystkich projektów na jednym środowisku programistycznym pozwoli szybciej rozwijać wspierane przez Nokie platformy. Umożliwi także efektywniejszą pracę twórcom aplikacji. Richard Green, CTO w Nokii, podkreśla, że da to gwarancję działania programów nawet po dłuższym czasie i wprowadzeniu wielu aktualizacji platformy.

Qt jest środowiskiem programistycznym napisanym w C++ i wykorzystywanym m.in. w aplikacjach na systemy Linux, Mac OS X czy Windows. W styczniu 2008 Nokia kupiła firmę Trolltech (obecnie Qt Development Frameworks) i stała się oficjalnym właścicielem posiadanej przez nią technologii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200