Koniec RCS na urządzeniach z nieoficjalnym systemem

Użytkownicy urządzeń z Androidem ze zmodyfikowanym oprogramowaniem nie skorzystają z czatów RCS.

Firma Google wprowadziła nowe zabezpieczenie, które uniemożliwia korzystania czatów RCS na urządzeniach z nieoficjalnym oprogramowaniem układowym oraz po przeprowadzonym procesie rootowania - odblokowania dostępu do najwyższych uprawnień systemowych.

Wiadomości Google bez dostępu do czatów RCS na wybranych urządzeniach
Źródło: blog.google

Wiadomości Google bez dostępu do czatów RCS na wybranych urządzeniach

Źródło: blog.google

Oficjalna aplikacja Wiadomości Google na urządzeniach nie posiadających oficjalnego, niezmodyfikowanego urządzenia nie pozwala wysyłać wiadomości RCS. Znikają one po kliknięciu przycisku wysyłania.

Zobacz również:

  • Użytkownicy Androida mogą się wkrótce zdziwić
  • Android 15 jest już dostępny w wersji beta
  • Projektowanie zorientowane na użytkownika - Polska powyżej europejskiej średniej

Sprawą zajął się portal The Verge, który zapytał się wprost firmę Google o blokowanie RCS na wybranych urządzeniach. W odpowiedzi na pytanie kierownik ds. komunikacji w Google - Ivy Hunt przekazał "urządzenia wysyłające/odbierające wiadomości przestrzegają środków operacyjnych określonych w standardzie RCS". Mają one zapobiec spamowi i nadużyciom w Wiadomościach Google. Tym samym Google oficjalnie przyznało się do blokowania czatów RCS na urządzeniach z rootem lub custom romami.

"Google korzysta z wielu rozwiązań, aby zapewnić użytkownikom Androida wystarczającą komunikację - a urządzenia, które mogą nie mieć dostępu do jednego protokołu komunikacyjnego, zawsze będą miały co najmniej jeden inny dostępny" - powiedział Hunt. "W tym przypadku użytkownicy, którzy nie mogą korzystać z RCS, nadal mają dostęp do wiadomości SMS i MMS".

Obawy Google są uzasadnione. Historycznie wiadomości RCS stanęły w obliczu wyzwań związanych z walką ze spamem, zmuszając Google do wyłączenia funkcji reklam RCS w Indiach w 2022 roku.

Wiadomości Google to niejedyna usługa, która nie pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału na zrootowanych urządzeniach. Podobne ograniczenia wprowadzono w Google Pay.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200