Koniec Optimusa?

Czy kolejna z najlepiej znanych polskich marek komputerowych wkrótce zniknie z rynku? Zarząd Optimusa na posiedzeniu 27 czerwca podjął uchwałę o złożeniu w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z możliwością zawarcia układu. Tymczasem sąd rejestrowy unieważnił ubiegłoroczną emisje akcji spółki serii D. Oznacza to, że największym akcjonariuszem firmy jest ponownie Zbigniew Jakubas.

Wniosek o upadłość ma trafić do sądu najpóźniej 29 czerwca. Sytuacja Optimusa od wielu miesięcy była bardzo trudna. Po aferze z czerwca ubiegłego roku - związanej z domniemanym fałszerstwem uchwały rady nadzorczej - spółka została ukarana karą pieniężną i wykluczeniem z obrotu giełdowego. Pomimo tego, że Komisja Nadzoru Finansowego ostatecznie uchyliła tę decyzję, pozostającemu na parkiecie Optimusowi nie udało się przeprowadzić nowej emisji i pozyskać niezbędnych środków na rozwój.

W 2006 r. spółka miała 12,6 mln zł straty przy przychodach na poziomie 139 mln zł (ponad 100 mln zł mniej niż w 2005 r.). W I kw. 2007 roku zadłużony na 7 mln zł Optimus wypracował już jedynie 9,9 mln zł przychodu, a strata netto sięgnęła 3,15 mln zł. Taki wynik zarząd spółki tłumaczy brakiem kapitału obrotowego.

Na 29 czerwca zaplanowano WZA spółki. Przyszłość firmy nie jest przesądzona. Najwięcej będzie zależało od Zbigniewa Jakubasa, który po decyzji sąd unieważniającej ubiegłoroczną emisję akcji D (wówczas objął je Michał Dębski) jest ponownie w posiadaniu pakietu 22% akcji Optimusa.

Czytaj także:

- Optimus słusznie ukarany

- Inwestorzy Optimusa są w kropce

- Optimus kontra byli członkowie zarządu

- Polska: ponad pół miliona PC w III kw.

- Adax powróci we wrześniu

Aktualizacja: 29 czerwca 2007 17:38

Zgodnie z zapowiedzią 29 czerwca zarząd Optimusa złożył w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy X Wydział Gospodarczy wniosek o ogłoszenie upadłości Spółki Optimus S.A. z możliwością zawarcia układu bez redukcji długu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200