Koniec IPv4 jeszcze w tym roku?

Jeśli przewidziany na 8 czerwca br. światowy test IPv6 zakończy się sukcesem, to jeszcze w tym roku możemy w internecie spodziewać się całkowitej przesiadki na nową wersję protokołu.

Najwięksi dostawcy usług internetowych wezmą udział w World IPv6 Day. 8 czerwca Google, Facebook, Yahoo i wiele innych firm zapewni komunikację ze swoimi stronami internetowymi opartą na IPv6, wykorzystując do tego infrastrukturę sieciową obsługującą ruch oparty na nowej wersji standardu.

Akcję zorganizowało Internet Society, aby przetestować gotowość internetu do obsługi IPv6 oraz zachęcić organizacje uczestniczące w tworzeniu internetu do przechodzenia na ten standard.

Internet Society poinformowało też, że czołowi gracze na światowym rynku internetowym, biorący udział w teście, porozumieli się, że jeśli podczas World IPv6 Day wszystko pójdzie według planu, to już w grudniu udostępnią swoje serwisy wyłącznie przy użyciu nowej wersji protokołu. Jak na razie nie znamy stanowiska polskich dostawców usług internetowych, ale jeśli najpopularniejsze serwisy w sieci będą obsługiwać wyłącznie IPv6, to nie pozostanie nic innego jak dostosować się szybko do nowych realiów.

Richard Lakeland (Digest Analysis)

Im szybciej nastąpi całkowite przejście na IPv6, tym lepiej. W przypadku takich gigantycznych transformacji najlepszą metodą jest nie pozostawienie wyboru. Dzięki temu w krótkim czasie wszyscy odczują korzyści, jakie daje nowy protokół. Odsuwane dotąd, przez takie wynalazki jak np. NAT, nadejście IPv6 jest w końcu nieuniknione, zaś utrzymywanie skomplikowanego i kosztownego mieszanego środowiska dwóch protokołów jest wydatkiem pozbawionym sensu.

Aktualizacja: 02 kwietnia 2011 00:00

Nie znamy pana Richarda Lakeland - trudno więc nam powiedzieć czy jest analitykiem w nieistniejącej firmie Digest Analysis.

powyższy artykuł był oczywiście żartem naszej redakcji.

Według naszej wiedzy - Google, Facebook, Yahoo i inne serwisy nie znikną nagle w tym roku z naszych przeglądarek.

Pomimo tego wszystkich zachęcamy do prób z IPv6, bo zegar już tyka...

Redakcja Networld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200