Konferencja Online Ework Group: Przyszłość rekrutacji w IT. Co przyniesie 2024?

Jakie są najnowsze trendy i wyzwania w rekrutacji IT? W jaki sposób najlepsi eksperci zarządzają talentami? Ework Group, niezależny dostawca usług w zakresie pozyskiwania kompetencji, zaprasza na bezpłatną konferencję online pt. „Przyszłość rekrutacji w IT: Co przyniesie 2024?”.

Źródło: Ework Group

Wydarzenie odbędzie się w środę, 6 marca 2024 roku, w godzinach od 16:00 do 19:00 i dostarczy uczestnikom najnowszych informacji o kluczowych wyzwaniach oraz nadchodzących trendach w rekrutacji IT. Konferencja jest skierowana do menedżerów IT.

Podczas konferencji eksperci z różnych dziedzin podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, zapewniając uczestnikom cenne i różnorodne spojrzenia na temat zarządzania talentami i rekrutacji specjalistów IT. Andreas Jacobsson z Ework Group przedstawi kluczowe wnioski z szeroko zakrojonego badania przeprowadzonego wśród ponad 1200 konsultantów oraz przedstawicieli firm z sektora prywatnego i publicznego. Dodatkowo, Tomasz Pojda, Zastępca Dyrektora Biura Systemów Informatycznych w PGNiG Obrót Detaliczny, opowie o swoich doświadczeniach z organizacją pracy zdalnej.

Zobacz również:

  • Jednak wolimy hybrydowo
  • Wciąż brakuje specjalistów IT

Panel ekspercki „Top 10 błędów popełnianych przez menedżerów IT w procesie rekrutacji” zaoferuje wskazówki, jak unikać typowych pułapek w rekrutacji, dzięki czemu uczestnicy będą mogli lepiej zrozumieć, jak optymalizować swoje procesy rekrutacyjne w dynamicznie zmieniającym się świecie IT. Bazując na cennych wskazówkach od Sebastiana Wójcika – Dyrektora Zarządzającego TrimTab, Moniki Kosteckiej i Adriany Lipiec – Sourcing Managerów Ework Group oraz Michała Matuszewskiego, Lead Testera w SDC.

Do udziału w konferencji wymagana jest rejestracja na stronie . Transmisja online rozpocznie się 6 marca o godzinie 16:00. Zapraszamy!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200