Konferencja Informatica: Chmury w Polsce i znaczenie danych

O bliskiej perspektywie popularyzacji usług chmurowych w Polsce oraz znaczeniu jakie ma dobre zarządzanie danymi i sztuczna inteligencja dla firm lub instytucji podejmujących cyfrową transformację można było usłyszeć podczas konferencji Informatica Cloud Forum 2019 w Warszawie.

Głównymi tematami konferencji były: rozwiązania do zarządzania danymi w chmurze, założenia i cele Rządowej Chmury Obliczeniowej oraz polskiej Chmury Krajowej, prezentacja niektórych zaawansowanych usług dostępnych na globalnych platformach chmurowych, a także bezpieczeństwo danych oraz warunki organizacyjno-prawne dla chmury w Polsce.

Dane to klucz do sukcesu

„Jakość danych ma znaczenie kluczowe i decyduje o sukcesie lub porażce projektów cyfrowej transformacji” mówił podczas swojego wystąpienia Emilio Valdes, wice-prezes firmy Informatica.

Zobacz również:

  • Wyniki XII konkursu Computerworld Best in Cloud
  • 8 błędów strategii danych, których należy unikać

Cztery lata temu Informatica zaczęła opracowywać rozwiązania umożliwiające integrację i zarządzanie danymi znajdującymi się w chmurach, bo „ważne są dane, a nie miejsce ich przechowywania” podkreślał Emilio Valdes.

Jednocześnie istnieje związek między systemami do zarządzania danymi, a technologiami sztucznej inteligencji. Bo z jednej strony sztuczna inteligencja AI i uczenie maszynowe ML nie mogą funkcjonować bez dostarczenia im odpowiednio dużej liczby danych. Z drugiej, efektywne zbieranie i analiza dużych zbiorów danych wymaga wykorzystania z mechanizmów AI i ML.

Dlatego Informatica opracowała platformę Informatica Intelligent Data Platform, zunifikowaną, modułową i opartą na mikroserwisach platformę opartą na silniku Informatica AI CLAIRE umożliwiającą zarządzanie danymi znajdującymi się w różnych lokalizacjach i zasobach, w chmurze lub w korporacyjnym centrum danych.

Konferencja Informatica: Chmury w Polsce i znaczenie danych

O sztucznej inteligencji i platformie Informatica Claire mówi Emilio Valdes, wice-prezes firmy Informatica. Źródło: Integral Solutions.

Polskie chmury dla administracji publicznej

O perspektywach wykorzystania systemów chmurowych w administracji publicznej mówiła Joanna Baranowska, z-ca Dyrektora Departament Systemów Państwowych w Ministerstwie Cyfryzacji. Przedstawiła ona cele oraz stan i harmonogram prac związanych z programem WIIP (Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa).

W ramach WIIP budowana jest m.in. Rządowa Chmura Obliczeniowa z której będzie mogła korzystać administracja publiczna, a następnie również jednostki samorządowe i podmioty, których właścicielem jest Skarb Państwa.

„Adopcja chmury obliczeniowej nie jest już kwestią zadania pytania „czy”, ale „kiedy”. Wynika to z korzyści płynących z tego rozwiązania, które stają się zbyt znaczące, by je ignorować” podkreśliła Joanna Baranowska.

Konferencja Informatica: Chmury w Polsce i znaczenie danych

Joanna Baranowska, z-ca Dyrektora Departament Systemów Państwowych w Ministerstwie Cyfryzacji zaprezentowała program WIIP (Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa) oraz perspektywy wykorzystania systemów chmurowych y w administracji publicznej. Źródło: Integral Solutions.

Z perspektywy Ministerstwa Cyfryzacji przyjęcie modelu chmurowego w administracji nie jest widziane jako skok, lecz podróż, która zapewni płynne przejście z tradycyjnego modelu IT do nowoczesnych rozwiązań chmurowych.

Dla administracji publicznej podstawą mają być usługi oferowane przez RChO (Rządowa Chmura Obliczeniowa), ale nie będzie to jedyna alternatywa. Usługi każdego dostawcy chmury, które spełnią wymagania określone w ramach programu WIIP, m.in. dotyczące bezpieczeństwa usług i danych, zostaną wpisane do przygotowywanego w Ministerstwie Cyfryzacji katalogu, a jednostki administracji publicznej będą mogły z tych usług skorzystać.

Pierwsze efekty tego programu będzie widać już w tym roku, choć na utworzenie katalogu usług dostępnych w chmurach publicznych niezależnych operatorów trzeba będzie jeszcze poczekać do 2020/21 roku podobnie, jak na rozszerzenie oferowanych usług na instytucje samorządowe.

W ramach programu WIIP opracowywane są kryteria klasyfikacji danych w rejestrach publicznych określające możliwości wykorzystania usług chmurowych, standardy bezpieczeństwa (Rządowy Klaster Bezpieczeństwa), tworzona jest Rządowa Chmura Obliczeniowa oparta na wspólnych zasobach IT, a także system obsługi zamówień na komercyjne usługi z publicznych chmur obliczeniowych.

Konferencja Informatica: Chmury w Polsce i znaczenie danych

Plany rozwoju programu WIIP (Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa) na lata 2019-2021. Źródło: Joanna Baranowska, z-ca Dyrektora Departament Systemów Państwowych w Ministerstwie Cyfryzacji.

Drugim dużym projektem budowy lokalnej polskiej chmury jest Chmura Krajowa, inicjatywa podjęta przez PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z wieloma niezależnymi działającymi w Polsce firmami wśród których można wymienić VMware, Accenture, AssecoPoland, AssecoData Solutions, DXC Technology i Sygnity.

„Chmura Krajowa ma zapewnić szybszy niż dotąd oraz bezpieczny rozwój usług chmurowych, z których będą mogli korzystać zarówno polscy przedsiębiorcy, jak i administracja publiczna” mówił Roman Młodkowski, Dyrektor Strategii i Komunikacji Operatora Chmury Krajowej.

Projekt ten zakłada spełnienie wymagań sektorów regulowanych, m.in. ma zapewnić suwerenność danych, które będą przechowywane tylko w Polsce.

Na koniec 2019 roku wielkość kapitału Operatora Chmury Krajowej ma wynieść 100 mln zł. Pierwsze usługi w Chmurze Krajowej są już uruchamiane. Podczas swojego wystąpienia Roman Młodkowski zaprezentował też ogólny plan rozwoju tego projektu.

Konferencja Informatica: Chmury w Polsce i znaczenie danych

Harmonogram rozwoju Chmury Krajowej. Źródło: Roman Młodkowski, Dyrektor Strategii i Komunikacji Operatora Chmury Krajowej.

A o czym mówili globalni dostawcy chmur

Podczas konferencji Informatica Cloud Forum wystąpili też przedstawiciele największych globalnych dostawców usług chmurowych głównie koncentrując się na przedstawieniu oferty niektórych zaawansowanych usług.

Tomasz Starzec z AWS (Amazon Web Services) przedstawił architekturę i funkcje chmury Amazona, które powodują, że infrastruktura i świadczone usługi są dobrze zabezpieczone przed współczesnymi zagrożeniami. Ale jednocześnie podkreślił, że zarówno usługodawca, jak i użytkownik ponoszą współodpowiedzialność za bezpieczeństwo działającego w chmurze systemu. Żadna firma oferująca usługi chmurowe nie jest w stanie zabezpieczyć systemu przed atakami wynikającymi z zaniedbań lub błędów popełnianych przez samego użytkownika.

Z kolei Tomasz Kozar z Microsoft mówił o cyfrowej transformacji, w której można wykorzystać zaawansowane usługi IoT, AI i Blockchain dostępne w chmurze Microsoft Azure.

Rafał Banaszkiewicz z Google skoncentrował się na prezentacji nowoczesnej, chmurowej hurtowni danych oferowanej na platformie GCP (Google Cloud Platform) czyli rozwiązania Big Query.

Natomiast o migracji do chmury, w oparciu o referencyjny model Accenture, oraz problemach i zagrożeniach związanych z przygotowaniem, migracją oraz utrzymaniem infrastruktury w chmurze opowiadał Mariusz Kowalski z firmy Accenture.

Informatica, według Gartnera, lider na rynku systemów do zarządzania danymi

Informatica jest wiodącym na rynku światowym dostawcą platform do zarządzania korporacyjnymi danymi znajdującymi się w chmurze, a także w zasobach on-premise. Oferowane rozwiązania obejmują sześć głównych obszarów: integrację danych, iPaaS, jakość danych, zarządzanie danymi podstawowymi, bezpieczeństwo danych oraz Data Governance.

Analitycy Gartnera umieszczają firmę Informatica na pozycji globalnego lidera, aż w pięciu kategoriach związanych z zarządzaniem danymi w przedsiębiorstwach i instytucjach: Enterprise Integration Platform as a Service, Data Quality Tools, Master Data Management Solutions, Metadata Management Solutions oraz Data Integration Tools.

Konferencję zorganizowała polska firma Integral Solutions, która jest oficjalnym polskim dystrybutorem rozwiązań Informatica.

Computerworld IDG jest patronem medialnym Informatica Cloud Forum 2019.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200