Koncern AMD bez dyrektora generalnego

Dirk Meyer niespodziewanie zrezygnował z funkcji prezesa i dyrektora generalnego koncernu AMD. Jego obowiązki tymczasowo przejął Thomas Seifert, dyrektor finansowy koncernu. Przedstawiciele kierownictwa AMD poinformowali o rozpoczęciu poszukiwań nowego CEO. Oficjalnego powodu rezygnacji dotychczasowego prezesa nie ujawniono.

Dirk Meyer objął stanowisko dyrektora generalnego AMD po odejściu Hectora Ruiza, w lipcu 2008 roku. Mówiło się wtedy, że jego najważniejszym zadaniem będzie uzdrowienie kondycji finansowej koncernu. Pod jego kierownictwem firma przeprowadziła gruntowną restrukturyzację zakładającą m.in. wydzielenie działalności produkcyjnej do spółki zależnej GlobalFoundries oraz koncentrację działalności na pracach badawczo-rozwojowych. Pod koniec 2010 roku na rynku zadebiutowały długo oczekiwane procesory architektury Fusion zakładającej zintegrowanie modułu graficznego z układem CPU.

Oficjalnego powodu rezygnacji dotychczasowego prezesa nie ujawniono. Nie wiadomo również kto zdecydował o zmianie na tym stanowisku. Zdaniem analityków zmiana na najwyższym stanowisku kierowniczym może wiązać się z mniejszymi od spodziewanych efektów strategii rynkowej AMD. Koncern traci udziały w segmencie układów serwerowych na rzecz firmy Intel. Stosunkowo powoli rosną natomiast udziały rynkowe AMD w segmencie rozwiązań dla komputerów osobistych. Na decyzję o zmianie dyrektora generalnego wpłynąć mogły również liczne opóźnienia we wprowadzaniu na rynek nowych produktów. "AMD spóźnił się z produktami, które mogłyby stanowić istotną przewagę konkurencyjną nad firmą Intel i przynieść wzrosty w zakresie wyników finansowych" - uważa Dan Olds, analityk firmy Gabriel Consulting Group. Według niego kierownictwo AMD w niewielkim stopniu wykorzystało również potencjał rynkowy wynikający z przeprowadzonej cztery lata temu fuzji z firmą ATI. Rok temu okazało się m.in., że wkutek problemów jednego z podwykonawców na rynku brakuje układów graficznych AMD.

Przedstawiciele rady nadzorczej koncernu AMD podkreślają, że oczekiwania wobec następcy Dirka Meyera będą dotyczyć przede wszystkim zwiększenia udziałów rynkowych firmy oraz poprawy sytuacji finansowej. Według wstępnych wyników finansowych w czwartym kwartale 2010 roku przychody AMD sięgnęły 1,65 mld USD. Dla porównania warto dodać, że w analogicznym okresie 2009 roku obroty AMD sięgnęły podobnej kwoty. Czwarty kwartał 2009 roku koncern zamknął zyskiem w wysokości 1,18 mld USD. Obowiązki dyrektora generalnego AMD tymczasowo sprawuje Thomas Seifert, dyrektor ds. finansowych koncernu. Thomas Seifert dołączył do kierownictwa AMD w 2009 roku. Wcześniej piastował stanowisko dyrektora ds. operacyjnych w firmie Quimonda.

Czytaj też:

Amerykański regulator sprawdzi okoliczności odejścia Marka Hurda ze stanowiska dyrektora generalnego HP

FBI aresztuje menedżerów firm Dell i AMD

IBM wykorzysta impulsy świetlne do zwiększenia wydajności komputerów

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200