Koń, słoń czy wół?

Wygląda na to, że jeszcze nieraz w tym roku przyjdzie nam zmieniać nasze wyobrażenia o sprzęcie przenośnym. Podczas ostatnich targów Infosystem, np. na stoisku Budimex Soft odbyła się polska premiera bodaj najszybszego obecnie na rynku notebooka - urządzenia, które nosi nazwę Eurocom 3600, zaś jego producentem jest kanadyjska firma Europak International.

Wygląda na to, że jeszcze nieraz w tym roku przyjdzie nam zmieniać nasze wyobrażenia o sprzęcie przenośnym. Podczas ostatnich targów Infosystem, np. na stoisku Budimex Soft odbyła się polska premiera bodaj najszybszego obecnie na rynku notebooka - urządzenia, które nosi nazwę Eurocom 3600, zaś jego producentem jest kanadyjska firma Europak International.

Pierwszy rzut oka

Przyznam szczerze, iż pomny butnych sloganów reklamowych wielu producentów z lekkim niedowierzaniem przystępowałem do oględzin tego akurat komputera - skonstruowanie notebooka o takiej szybkości działania i zamknięcie go w odpowiednio małych wymiarach obudowy musiało przecież stanowić nie lada problem dla jego konstruktorów.

Eurocom 3600 jest bowiem ciemnografitowym, niepozornym urządzeniem o wymiarach 280x260x60 mm i wadze ok. 3,5 kg, które zostało wyposażone w 64-bitowy procesor P5C Pentium firmy Intel, taktowany 66 MHz zegarem i współpracujący ze zmodernizowanym BIOS-em Awarda, 256kB pamięci podręcznej (cache) oraz aktywnym, kolorowym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym (TFT) o rozdzielczości 640x480 pkt przy 256 kolorach.

W dodatku standardowo komputer ten ma na pokładzie 8MB pamięci RAM i 1 MB pamięci video, (jej ilość może być łatwo rozszerzona do 16/24/32 lub 40 MB po zakupieniu kilku dodatkowych modułów) więc jak poradzić sobie choćby z wydzielanym przez wszystkie układy ciepłem, nie mówiąc już o zapewnieniu małego zużycia energii?

Środek

Wszystko jednak wyszło na jaw po zajrzeniu do środka - procesor bowiem został obudowany wyjątkowo zmyślnym i cicho pracującym układem aktywnego chłodzenia, zaś "inteligentne" moduły oszczędzania energii najwyraźniej skutecznie potrafiły zadbać o resztę. W efekcie ich działania Eurocom 3600 z kompletem akumulatorów niklowowodorkowych działał bowiem bez przerwy ponad dwie godziny i nie grzał się niemal wcale, pomimo, iż w przeciwieństwie do większości notebooków trudno w jego wnętrzu było znaleźć jakiekolwiek niestandardowe elementy potrzebne do przyszłej rozbudowy konfiguracji.

Typowe w każdym razie okazały się kości pamięci, stacja dyskietek, półcalowy dysk twardy i procesor, więc można przypuszczać iż w razie potrzeby można będzie w tym notebooku stosować to samo, co dla desktopów, a to z kolei zredukuje koszty. Nie odbiegajmy jednak od tematu. Płyta główna Eurocoma 3600, mieści dwuczęściowy, BIOS Awarda i układy wideo firmy Cirrus Logic, które są chłodzone wymuszonym obiegiem powietrza, zaś cztery typowe gniazda SIMM pozwalają na zamontowanie 8, 16, 24, 32 lub 40 MB RAM.

Grafika

Tak jak w każdym notebooku, górna pokrywa obudowy Eurocoma 3600 mieści w sobie wyświetlacz ciekłokrystaliczny, zestaw kontrolek oraz manipulatory służące do regulacji jego jasności. W opisywanym modelu zastosowano jednak znakomity wyświetlacz firmy Sharp, który jest podłączony do zintegrowanego z płytą główną sterownika SVGA (transmisja sygnału wizyjnego między płytą główną a sterownikiem graficznym odbywa się poprzez 32-bitową szynę VESA Local Bus Type II, dzięki czemu nie obserwuje się zbytniego spowolnienia operacji graficznych nawet podczas współpracy z zewnętrznym monitorem o dużej (1280x1024x16) rozdzielczości).

Gniazda

Z niemałym zdziwieniem stwierdziłem też w tym "maluchu", prócz tak modnych ostatnio gniazd audio i głośników, także obecność aż 2 portów RS-232, jednego COM-u, gniazd służących do przyłączenia "dorosłego" monitora VGA, takiejż i wyprowadzenia szyny AT-bus, służącej do podłączania docking station. Ten ostatni element jest, co prawda opcjonalny, lecz chyba warto wiedzieć, że można weń wmontować dwie karty rozszerzające typu VLB, aż dwie 16-bitowe karty "pełnej długości" oraz dodatkowy dysk twardy i napęd CD ROM-ów, co powinno zaspokoić najwybredniejsze nawet wymagania odnośnie zastosowań tego komputera.

Własności użytkowe

W roli notebooka Eurocom 3600 sprawdza się, niemal znakomicie. Naładowanie akumulatorów, zajmuje nieco ponad dwie godziny, zaś programy oszczędzające energię współpracują prawidłowo ze środowiskiem . Podobnie ma się sprawa z korzystaniem z 87- klawiszowej klawiatury lub po podłączeniu bloku numerycznego niemal pełnej 101-ki, które dzięki rozsądnemu rozplanowaniu dodatkowych, dostępnych po wciśnięciu Fn, klawiszy okazuje się w tym modelu w miarę nieuciążliwe.

Do tego dochodzi jeszcze kolorowy wyświetlacz będący, jak już wspomniałem jednym z mocniejszych punktów tej konstrukcji. Nie ma on bowiem niemal w ogóle nie tylko tendencji do "gubienia" myszy, lecz np. nadaje się świetnie do prezentowania filmów oraz animacji, które za sprawą bardzo szybkiego procesora wypadają niesłychanie naturalnie. W dodatku ekran ten charakteryzuje się szerokim kątem widoczności i bezkolizyjną współpracą z oprogramowaniem przeznaczonym zarówno dla MS-DOS, MS Windows, OS/2 i X-Windows, co sprawia, że notebook ten może mieć bardzo wszechstronne zastosowanie.

Podobnie też Eurocom 3600 sprawuje się w roli desktopu. Dopiero bowiem po podłączeniu "normalnej" klawiatury, docking station i stacjonarnego monitora komputerek ten jest w stanie pokazać swój przysłowiowy lwi pazur, zapewniając tryb wyświetlania do 1280x1024 pkt i mniej niż 12 ms średni czas dostępu do twardego dysku.

W zasadzie więc w niczym nie ustępuje on wówczas stacjom roboczym, zarówno pod względem szybkości działania, jak i komfortu obsługi, zostawiając w tyle przynajmniej połowę dostępnego na rynku stacjonarnego sprzętu wyższej klasy. Ponadto podłączenie docking station pozwala na całkiem przyzwoite możliwości rozbudowy np. o większy dysk, kolejną stację dyskietek czy silniejszą kartę graficzną, gdyż współpraca z urządzeniami zewnętrznymi przebiega bardzo poprawnie, a komputer może pracować długo bez obawy przegrzania się.

Wyposażenie

Oprócz, jeśli tak można powiedzieć, jednostki centralnej, Eurocom 3600 sprzedawany jest z kompletem baterii NiMH, torbą, zasilaczem, dyskietką z zestawem sterowników do karty graficznej, instrukcją, stosownymi kablami oraz przejściówką do 102-klawiszowej klawiatury typu PS-2, a także dodatkowym, przenośnym blokiem klawiszy numerycznych.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200