Komunikator - "dotleniony" młot na Gadu?

Portal Interia.pl przygotowuje swój własny program do pogaduszek przez Internet. Jego autorzy rozwodzą się nad zaletami tego programu, dużą ilością funkcji oraz ciekawym interfejsem. Sprawdziliśmy jego możliwości i rzeczywiście narzędzie oferuje całkiem przyzwoitą obsługę połączeń z innymi sieciami - Tlen i Gadu-Gadu, możliwość prowadzenia rozmów VoIP (audio i wideo) oraz wystawianie specjalnych emotikonek symbolizujących nastrój użytkownika. Trzeba przyznać, że - jak na początek swojej kariery - robi dobre wrażenie. Czy jednak wytrzyma konkurencję ze strony innych polskich produktów oraz niezrównanego Skype'a?

Portal Interia.pl, wzorem Onetu i Wirtualnej Polski, postanowił dać swoim użytkownikom możliwość łatwej komunikacji udostępniając program Komunikator. Narzędzie ma być częścią platformy komunikacyjnej Znajomi Społeczność tego portalu może się wyrazić poprzez galerie zdjęć, blogi, czat, randki, pograć ze sobą lub wysyłać do siebie wiadomości elektroniczne w domenie interia.pl. Znajomych można kategoryzować w różne szufladki (np. studia, praca, organizacja, impreza, itp.). Każdego człowieka można wyszukać według różnorodnych i rozbudowanych kryteriów.

Pierwsze wrażenia

Komunikator - "dotleniony" młot na Gadu?

Główne okno programu nie odbiega od standardów, choć nie brak mu funkcjonalności

Z Komunikatora (tak się nazywa ten komunikator) można korzystać po zarejestrowaniu się do wspomnianego serwisu Znajomi. Jeśli już masz tam login i hasło po prostu wpisz je podczas instalacji. Jeżeli nie, to musisz dokonać rejestracji (z poziomu instalatora). Tutaj pojawił się pewien problem, ponieważ do zakończenia procedury wymagane jest wpisanie specjalnego kodu, wyświetlanego w postaci grafiki. Z poziomu instalatora niestety obrazek nie chciał się pokazać i chwilowo nawet specjaliści nie byli w stanie nam pomóc. Zarejestrowaliśmy się na stronie WWW i w ten sposób ominęliśmy błąd. Na szczęście rejestracja jest bardzo sprawna - wystarczy podać swój nick i hasło. Nie trzeba nawet zakładać konta w domenie znajomi albo interia (szczególnie jest to uciążliwe przy zakładaniu konta na WP).

Zobacz również:

  • Duże zmiany w komunikatorze WhatsApp

Bardzo dobra jest natomiast obsługa Tlena i Gadu-Gadu. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja pyta się, czy dokonać importu kontaktów z poszczególnych profili innych aplikacji. W ustawieniach trzeba podać numery do poszczególnych sieci i można od razu z nich korzystać. Bardzo nam się podoba system pseudonimów, którymi łatwiej jest się wymieniać i zapamiętać niż siedmiocyfrową kombinację przypadkowych liczb.

Komunikator - "dotleniony" młot na Gadu?

Bardzo ciekawe są ikonki nastroju.

Interfejs

Okno nie odbiega oczywiście od sprawdzonych kanonów w tej grupie aplikacji - głównym elementem jest lista kontaktów podzielona wg statusów dostępności, przy czym po kliknięciu w kontaktu można obejrzeć avatara (zdjęcie użytkownika). Po przełączeniu na chat miejsce znajomych zajmują pokoje.

Trudno się będzie pogubić nawet największemu dyletantowi - wszystko jest czytelne, ikony intuicyjne i logicznie rozmieszczone. U góry znajdziemy dodawanie kontaktów, wyszukiwanie znajomych, wysyłanie wiadomości do sieci komórkowych oraz możliwość przeglądania archiwum. U dołu ekranu są ikony przełączające tryb kontakty/chat, możliwość instalacji wtyczki Halo do prowadzenie rozmów głosowych i wideo. Użytkownicy korzystający z poczty w domenie interia.pl mogą również odbierać i wysyłać wiadomości.

Ciekawe są opcje ustawiania statusów - dla każdego z komunikatorów można skonfigurować je osobno (co oczywiście wynika z odmiennych trybów narzuconych przez poszczególnych operatorów) jest to bardzo intuicyjne dzięki zachowaniu oryginalnych ikonek konkurencji. Jeśli rozmawiasz z innym użytkownikiem Komunikatora, oprócz statusu można ustawić nastrój. Zamiast umieszczać długie opisy lepiej jest wystawić dodatkową emotikonę informującą o aktualnym humorze i dodatkowych emocjach. Wygląd programu można zmieniać za pomocą skórek.

Ustawienia

Komunikator - "dotleniony" młot na Gadu?

Ustawienia programu pozwalają na dostosowanie komunikatora do własnych upodobań

Internauci mogą korzystać z wielu profili, ustawiać sposób uruchamiania (w tle, przy starcie systemu, który profil ma być uruchomiony), sposób zamykania komunikatora, rozmiar okna, tryb "zawsze na wierzchu" oraz właściwości wyświetlania kontaktów. W nowoczesnym programie komunikacyjnym nie mogło zabraknąć rozmów głosowych, jednak ich konfiguracja wymaga zainstalowania wtyczki Halo. Interfejs aplikacji jest jednak domyślnie wyposażony w ustawienie dla tego typu połączeń.

Pobierz Komunikator z naszego serwisu.

Więcej na temat Komunikatora można znaleźć na stronie producenta.

Co robi reszta?

Komunikator - "dotleniony" młot na Gadu?

PC World Komputer Online poleca Komunikator

Pozostałe programy są wciąż rozwijane - niedawno mieliśmy zmianę w Gadu-Gadu, który odtąd samodzielnie zajmuje się połączeniami VoIP. Ponadto firma wciąż kusi promocjami - przedłużono właśnie do 7 marca bezpłatne 10% doładowanie konta w usłudze Nagłos (komputer-telefon) oraz przedłużono ważność kont do 6 miesięcy. Oprócz tego komunikator Skype, który cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnością, jest wciąż udoskonalany (właśnie pojawiła się wersja 2.0.0.90 zawierająca drobne usprawnienia i poprawki).

Jeżeli będzie się działo tak dalej, to zyskają tylko użytkownicy otrzymując do swoich rąk coraz bardziej rozbudowane, funkcjonalne i dopracowane produkty.

Korzystając z okazji zapraszamy do wyrażenia swojej opinii poprzez wzięcie udziału w sondzie Z jakiego komunikatora internetowego korzystasz najczęściej?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200