Komunikacja w podczerwieni

Kolejnym zastosowaniem dla podczerwieni jest telewizja przemysłowa. Za pomocą transmisji w podczerwieni można łączyć odległe obrotowe kamery nadzoru z centralną stacją monitorującą. Można w ten sposób wysyłać w jedną stronę instrukcje i komendy sterujące ruchem kamery i jej zoomem oraz otrzymywać bezpośrednie obrazy oddalonych obiektów. Systemy takie cieszą się zainteresowaniem prywatnych przedsiębiorstw, firm ochroniarskich, służb specjalnych i policji, a warto zaznaczyć, że jest to zwykle o wiele tańsze rozwiązanie niż w przypadku łącza kablem fizycznym.

Jakie są podstawowe wady i zalety tej technologii?

Podczerwień umożliwia realizację połączeń na odległość maksymalnie do 5-6 km, a wiele jest sytuacji, w których nie potrzeba większego zasięgu. Po drugie, o ile deszcz może mieć wpływ na połączenie radiowe, a mgła go nie zakłóca, o tyle podczerwień jest odporna na deszcz, lecz bardzo gęsta, "stojąca" mgła może oddziaływać na jakość połączeń przy większych odległościach. Przy instalacjach większych niż 4 km dobrze jest mieć jakiś system awaryjny, taki jak np. linia telefoniczna czy też niedrogi produkt spread spectrum. Większość sieci ma lub powinna mieć jakiś niezależny system rezerwowy i wiele osób używa podczerwieni w tej roli.

Przewaga podczerwieni polega na szybkości i dostępie do szerokiego pasma transmisji, które dzięki niej uzyskujemy. Podczas gdy przekaz radiowy prawdopodobnie tylko nieznacznie udostępni szersze pasmo (widmo radiowe jest coraz bardziej zatłoczone), to podczerwień będzie je wciąż rozszerzać. Już teraz systemy podczerwieni z łatwością osiągają przepływność 155 Mb/s, wkrótce będzie to 622 Mb/s, a potem pełny Ethernet gigabitowy. Właściwie już w tej chwili mamy klientów oczekujących na taką szybkość przekazu.

Dlaczego Wasza firma sprowadza tę technologię do Polski właśnie teraz?

Z kilku powodów. Po pierwsze - według nas Polska przeżyje ogromny wzrost zainteresowania bezprzewodową telekomunikacją w ciągu najbliższych kilku lat w związku z prywatyzacją TP SA, zachodnimi inwestycjami, włączeniem Polski do NATO i Wspólnoty Europejskiej. Po drugie - uważamy, że Polska jest właściwym miejscem: gospodarka jest ustabilizowana, waluta mocna, a kraj przoduje w reformach byłego bloku wschodniego. Po trzecie technologia podczerwieni jest już dobrze znana na Zachodzie, a tutaj mamy o wiele mniejszą konkurencję.

Dziękujemy za rozmowę.


TOP 200