Komunikacja bez słów

Z punktu widzenia operatorów GPRS to technologia, na podstawie której można budować usługi. Takimi usługami mogą być np. wirtualna sieć prywatna, system monitoringu albo zarządzania taborem. Na razie żaden z operatorów nie pozyskał znaczącej liczby klientów na usługi GPRS. Należy zatem raczej mówić o wciąż trwających testach wdrożeniowych dla wybranych użytkowników, szczególnie istotnych dla operatorów.

W przypadku GPRS nie rozwiązano technicznych kwestii związanych z roamingiem międzynarodowym. Wciąż mało jest użytkowników telefonów z obsługą GPRS - zaledwie nieco ponad 2%. Oznacza to, że rynek nie wymusza na operatorach podjęcia kroków w kierunku rozszerzenia oferty GPRS (notabene wielu operatorów GSM nie rozwinęło w ogóle tych usług). Roaming GPRS powinien zacząć funkcjonować na większą skalę dopiero w drugiej połowie roku (ustalono na niedawnym kongresie 3GSM w Cannes). Era testuje takie rozwiązania między własną siecią a T-Mobil w Niemczech - udana demonstracja miała miejsce w trakcie targów CeBIT.

Polkomtel, jako jedyny operator, oferuje usługi szybkiej transmisji danych w standardzie HSCDS, który lepiej się sprawdza niż GPRS w transmisjach dużych bloków danych.

Komórkowy dominator

W kwestii standaryzacji rozwiązań przeznaczonych dla usług telefonii komórkowej coraz więcej zależy od Nokii, której udział w rynku telefonów komórkowych stale się zwiększa. Wkrótce może stać się dominujący - według danych podawanych przez Gartner Group - mimo globalnego spadku sprzedaży telefonów, Nokia w 2001 r. zanotowała wzrost z 30,6 do 35%. W tym samym czasie nie zmienił się udział Motoroli, nr 2 na światowym rynku (poniżej 15%).

Czy już po WAP?

Duże nadzieje wiązano z techno- logią WAP, ale operatorów spotkało rozczarowanie. Chociaż WAP na-dal nie został wycofany z oferty, to jego koniec wydaje się bliski. Świadczą o tym działania operatorów, którzy oferują wiele prostszych roz-wiązań bazujących na klasycznych SMS-ach.

Ożywienie SMS-ów stało się możliwe dzięki wykorzystaniu technologii Sim toolkit - programowego rozszerzania funkcjonalności kart SIM. To np. nowa usług SIMextra, oferowana przez Erę (serwisy informacyjne), czy personalizacja wiadomości przygotowywana przez Polkomtela (tutaj dodatkowo dochodzi lokalizacja miejsca pobytu użytkownika poprzez stację bazową, po to by np. dostarczyć mu prognozę pogody dla konkretnej miejscowości czy wskazać najbliższy bankomat bez konieczności formułowania przez niego szczegółowego zapytania).

Trudno obecnie ocenić przyszłą popularność usług MMS, czyli komunikatów multimedialnych (np. do przesyłania obrazów graficznych). Jej upowszechnienie zależy bowiem od dostępności telefonów wyposażonych w obsługę MMS oraz oczywiście od cennika. Zapewne i tutaj pierwszych użytkowników należy oczekiwać w sektorze biznesowym.

Telefony, terminale

Telefony komórkowe powoli stają się terminalami, w których prowadzenie rozmów jest tylko jedną z dostępnych funkcji. Terminal z czasem przeistoczy się w odtwarzacz plików muzycznych, notatnik, konsolę do gier czy elektroniczną portmonetkę. Dzięki wyposażaniu telefonów nowych generacji w dużą pamięć i obsługę języka Java można na nich instalować dodatkowe aplikacje. Interfejs Bluetooth usprawnia komunikację z innymi urządzeniami.

Motorola Accompli 008

Takich telefonów z całą pewnością będzie coraz więcej. Jest to rozwiązanie typu "dwa w jednym", przeznaczone dla tych odbiorców, którzy mają dość noszenia przy sobie osobno palmtopa i telefonu komórkowego. Taki telefon ma oczywiście typowy dla palmtopa duży wyświetlacz, funkcje rozpoznawania pisma ręcznego (przy jednoczesnym braku standardowej klawiatury) oraz rozbudowane oprogramowanie. Podobne rozwiązanie oferuje firma Handspring Ń modele Treo 180g i 180 (ten ostatni ma małą klawiaturę).

Ubinetics GA100

Użytkownicy palmtopów Palm V mogą rozszerzyć funkcjonalność swoich palmtopów dzięki przystawce, która pełni funkcję telefonu komórkowego. To dwuzakresowy telefon, dla którego palmtop pełni rolę interfejsu użytkownika oraz bazy danych. Przystawkę bez dodatkowych interfejsów (po zainstalowaniu karty SIM) podłącza się do palmtopa. Do przystawki jest dołączana mikrosłuchawka z mikrofonem. Podobne rozwiązanie oferuje też Compaq (Wireless Pack for GSM/GPRS Networks) dla swoich palmtopów iPAQ.

Nokia 9210 Communicator

Nokia od dawna oferuje komunikatory. Najnowszy model w pełni zasługuje na nazwanie go multimedialnym urządzeniem komunikacyjnym. Pozwala na wygodną obsługę aplikacji biurowych (w tym pracę z dokumentami Worda, Excela czy prezentacjami PowerPointa), a także przeglądanie stron WWW . Urządzenie wykorzystuje protokół SyncML, co pozwala aktualizować na odległość kalendarz i bazy adresowe. 9210 Communicator pracuje na bazie systemu operacyjnego Symbian EPOC i języka Personal Java. Wprowadzono do niego rozwiąza- nie Mobile RealPlayer, pozwalające na odbiór i odtwarzanie multimedialnych danych strumieniowych (po GPRS albo HSCSD).

Danger HipHop

To prototypowe urządzenie, wychodzące poza koncepcję prostego połączenia komputera palm z telefonem komórkowym. Ma wbudowaną klawiaturę (sprytnie chowaną pod dużym wyświetlaczem z 16 odcieniami szarości), komplet podstawowego oprogramowania oraz interfejs do podłączenia kamery cyfrowej.


TOP 200