Komputery z układami AMD Fusion - Acer, Dell, HP...

Wielu producentów zaprezentowało wczoraj swoje urządzenia z układami AMD Fusion, które łączą na jednej matrycy funkcje procesora centralnego i graficznego. Mają zwiększać wydajność grafiki oraz cechować się wyjątkową energooszczędnością i niską temperaturą działania.

Firmy Acer, Dell, HP, MSI, Sony i Toshiba zaprezentowały wczoraj w Sydney swoje nowe notebooki i komputery all-in-one wyposażone w układ AMD Fusion (AMD Fusion APU). Urządzenia te ma cechować długa żywotność baterii i niska temperatura działania. Jednocześnie mają zapewniać większą wydajność grafiki niż w innych urządzeniach tych rozmiarów.

Zwykle, najpierw wypuszczane są na rynek modele procesorów najwyższej klasy przeznaczone dla komputerów o wysokim standardzie. AMD zrobiło inaczej i najpierw wydało modele AMD Fuison niższej klasy, które pomogą w uzyskiwaniu wysokiej wydajności grafiki w urządzeniach o małych obudowach. Nowe układy AMD zawierają procesor i kartę graficzną obsługującą DirectX 11 na jednej matrycy o bardzo małych rozmiarach.

Zobacz również:

  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"

Na początek AMD Fusion C-Series i E-Series

Pierwsze modele układów AMD Fusion pochodzą z serii C i E. Wcześniej serie te nosiły nazwy kodowe Ontario i Zacate. Są to jednostki o dwóch rdzeniach CPU. Czterordzeniowe AMD Fusion pojawią się w połowie bieżącego roku.

Seria E układu AMD Fusion będzie dostępna w średniej klasy laptopach i komputerach all-in-one, natomiast układy z serii C będzie można znaleźć w netbookach i tabletach. Jednym z pierwszych netbooków wydanych z AMD Fusion serii C będzie Toshiba NB550D. Wcześniej pisaliśmy także o pierwszym laptopie z AMD Fusion serii E, czyli o Lenovo ThinkPad X120e oraz o HP Pavilion DM1.

Akceleracja grafiki jest kluczową cechą AMD Fusion APU, która będzie wykorzystywana przez licznych producentów oprogramowania. Wsparcie dla układów AMD Fusion zgłosiło już Nero, CyberLink, EA, Codemasters, ArcSoft i Roxio. Nowe układy mają zapewniać jakość HD nawet w urządzeniach najniższej klasy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200