Komputery z procesorami Alpha centralną pozycją w nowej strategii Compaqa

Compaq Computer będzie rekomendował maszyny z procesorami Alpha jako rozwiązanie dla wymagających klientów.

Compaq Computer będzie rekomendował maszyny z procesorami Alpha jako rozwiązanie dla wymagających klientów. W najbliższych latach nie zmieni tego wprowadzenie przez Intela procesora z rodzony IA-64. Plan, w którego centrum znalazły się serwery Alpha, opracowano jeszcze w czasie, gdy firmą kierował Eckhard Pfeiffer. Mimo rezygnacji prezesa, ten kierunek rozwoju zostanie utrzymany.

Dwu- i czteroprocesorowe serwery Alpha mają wypełnić lukę w firmowej ofercie skierowanej do odbiorców korporacyjnych. Strategię dla procesorów Alpha zaplanowano do roku 2003, kiedy to ma pojawić się EV9, zbudowany w technologii 0,12 ?m. Jeszcze w 2000 r. na rynek trafi EV7 taktowany zegarem 1 GHz.

Firma zamierza przyspieszyć prace nad rozwojem technologii, których stała się właścicielem po przejęciu firm Digital i Tandem. Pod koniec roku 2000 zostaną wprowadzone pierwsze modele serwerów Tandem, pracujące na bazie procesorów Alpha. W bliżej nie określonej przyszłości na rynek trafią nowe urządzenia do archiwizacji danych, oparte na technologii dawnego Digitala.

Dziki niczym ogień

Jeszcze tego lata w ofercie Compaqa pojawią się pierwsze serwery Alpha, nazywane roboczo Wildfire. Będą one wyposażone we wspólne komponenty i architekturę systemu zarządzania z intelowskimi serwerami rodziny ProLiant. Zdaniem przedstawicieli Compaqa, dla menadżerów działów informatyki, mających do czynienia z mieszanymi środowiskami, kwestia wspólnej infrastruktury będzie miała podstawowe znaczenie. Serwery Wildfire będą sprzedawane w konfiguracji z 16, 32, 64, a nawet 120 procesorami Alpha EV67, pracującymi z częstotliwością 800 MHz. Będą działały pod kontrolą systemu operacyjnego Tru64 Unix w wersji 5.0, która umożliwia obsługę ponad 100 procesorów, 100 GB pamięci operacyjnej i ponad 100 TB pamięci dyskowej. Produkty z tej serii mają stanowić bezpośrednią odpowiedź Compaqa na rozwiązania oferowane lub zapowiadane przez IBM, Hewlett-Packard czy Sun Microsystems.

Poza większą mocą obliczeniową, EV67 pozwoli administratorom na uruchamianie kilku niezależnie i równolegle pracujących kopii systemów operacyjnych. Wykorzystanie technologii, którą pierwotnie opracowano do OpenVMS, pozwoli konsolidować serwery PC przez jednoczesne uruchamianie kopii systemów takich jak Windows 2000, Linux czy Digital Unix.

Według Johna Rose'a, szefa działu Enterprise Computing Group w Compaqu, 64-bitowa technologia Alpha będzie zyskiwać na znaczeniu wraz ze wzrostem zapotrzebowania na moc obliczeniową niezbędną do działania w erze handlu elektronicznego. Podobną nadzieję - związaną z technologiami 64-bitowymi - mają jednak konkurenci Compaqa.

Nie tylko serwery

Agresywna strategia Compaqa obejmuje również rynek urządzeń do archiwizacji danych, gdzie jako główny konkurent firmy postrzegana jest EMC. Według zapowiedzi, należy oczekiwać, że architektura produktów Compaqa oparta na technologii Fiber Channel stanie się bardziej modularna. Trwają prace nad rozwojem rozwiązań przejętych wraz z zakupem Digitala. Szczególny nacisk położono na ulepszenie zewnętrznych i narzędzi służących do zarządzania urządzeniami archiwizującymi.

***

Plany Compaq Computer

Lato 1999 r.:

- Premiera serwerów Wildfire, mających wspólne komponenty i architekturę systemu zarządzania z intelowskimi serwerami ProLiant

2000 r.:

- Premiera procesora Alpha EV7 taktowanego zegarem 1 GHz

- Wprowadzenie na rynek pierwszych modeli serwerów Tandem bazujących na procesorach Alpha

2003 r.:

- Wprowadzenie na rynek procesora Alpha EV9 zbudowanego w technologii 0,12 mikrometra