Komputery z Windows i ARM mogą mieć dużą przewagę nad Mac

Podczas gdy Apple opiera się implementacji modemu w MacBookach, element ten ma być kluczowym atutem specyfikacji technicznej komputerów z Windows i ARM.

Microsoft wraz ze swoimi partnerami już kilkukrotnie probował wprowadzić na rynek urządzenia z Windowsem i architekturą ARM. Pierwsza tego typu próba odbyła się jeszcze w 2012 roku wraz z debiutem Windowsa RT. Później kilkukrotnie na rynku pojawiały się modele z procesorami ARM takie jak między innymi Surface Pro X z układami SQ1 i SQ2 produkcji Qualcomm, ale rynek komputerów osobistych z Windows nadal opiera się na architekturze x86.

Microsoft Surface Pro X z procesorem Qualcomm Snapdragon SQ2
Źródło: microsoft.com

Microsoft Surface Pro X z procesorem Qualcomm Snapdragon SQ2

Źródło: microsoft.com

W połowie 2024 roku na rynku pojawi się spora ilośc nowych laptopów opartych na procesorach z rodziny Qualocmm Snapdragon X Elite. Będą one odpowiedzią na dostępne od 2020 roku komputery Mac oparte o autorskie układy Apple Silicon, które z powodzeniem wykorzystują architekturę ARM.

Zobacz również:

  • Jeszcze kurz nie opadł, a Qualcomm już zapowiada nowe CPU

Nowe komputery z układami ARM wpasowywać się będą w podejście firmy Microsoft do komputerów typu Always-connected, które działają niejako jak smartfon i w uśpieniu nadal są cały czas połączone z siecią. Podobne rozwiązanie od lat znane jest użytkownikom Maców, ale przewagą konstrukcji z Windowsem mają być zintegrowane modemy 5G - a dokładniej model Snapdragon X65 5G znany z wielu flagowych smartfonów.

Rozwiązanie to pozwoli uniknąć konieczności korzystania z dedykowanych hotspotów Wi-Fi, które na dodatek mocno wpływają na obciążenie baterii w smartfonach.

Wraz z architekturą ARM na rynku niedługo może pojawić się wiele ciekawych konstrukcji z pasywnym chłodzeniem, rewelacyjnymi czasami pracy na baterii oraz wbudowanym modemem 5G.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200