Komputery przenośne - zobacz najdziwniejsze projekty w historii

Zdecydowana większość dostępnych obecnie na rynku laptopów cechuje się podobną budową i konstrukcją. Przez dziesiątki lat nie wymyślono niczego lepszego, chociaż wiele osób próbowało. Zapraszamy do zapoznania się z ich często bardzo dziwnymi pomysłami.

Komputery przenośne - zobacz najdziwniejsze projekty w historii

GRiD Compass

Pierwszym komputerem przenośnym (złożenie wniosku patentowego: 18 października 1982 roku), który wyglądem przypominał dzisiejsze notebooki, tzn. posiadał odchylany ekran odkrywający klawiaturę, był skonstruowany przez firmę Grid Systems model GRiD Compass 1100.

Urządzenie przeznaczone było dla NASA (zwykły użytkownik z pewnością nie mógł sobie na nie pozwolić ze względu na jego cenę przekraczającą 8000 dolarów) i oferowało procesor Intel 8086, 340 KB pamięci, modem 1200 bps oraz wyświetlacz o rozdzielczości aż 320 x 200 pikseli. Dysponowało ponadto magnezową obudową i stosunkowo niewiele ważyło - ok. 5 kg. Komputer, co prawda posiadał zawias z wyświetlaczem w połowie obudowy zamiast na jej końcu, lecz wkrótce uległo to zmianie (widać to na przykładzie modelu TRS-80 model 200).

Zobacz również:

  • Wydłużenie żywotności akumulatora w komputerach przenośnych
  • Rynek notebooków odrabia straty
  • Zoptymalizowane ładowanie baterii - czy warto je wdrożyć w firmie?

Pomimo tego, że konstrukcja ta została zaprezentowana w 1982 roku, większość obecnie dostępnych notebooków jest na niej wzorowanych. Wielu zapaleńców przez dziesiątki lat próbowało jednak ją unowocześnić, co potwierdzają opatentowane przez nich projekty. Zapraszamy do zapoznania się z, naszym zdaniem, najdziwniejszymi...

Komputery przenośne - zobacz najdziwniejsze projekty w historii

Trzywarstwowy laptop

Trzywarstwowy laptop

Złożenie wniosku patentowego: 27 października 1987 roku

Urządzenie składa się z trzech części - klawiatury, drukarki igłowej oraz umieszczonego pomiędzy nimi masywnego wyświetlacza.

Całość można złożyć w "trzywarstwową kanapkę", prawdopodobnie niewiele ustępującą pod względem grubości np. akordeonowi.

Komputery przenośne - zobacz najdziwniejsze projekty w historii

Notebook wpinany do segregatora

Laptop wpinany do segregatora

Złożenie wniosku patentowego: 17 listopada 1988 roku

Projekt powstał w firmie Hewlett Packard. Urządzenie nie przypomina większości obecnych notebooków, lecz z pewnością jest mobilne. Dysponuje niewielkiej grubości obudową, w której zamknięto dotykowy (opcjonalnie) wyświetlacz.

Pod nim umieszczono klawiaturę, natomiast całość, co interesujące, przystosowana jest do...wpięcia w specjalny segregator!

Komputery przenośne - zobacz najdziwniejsze projekty w historii

Laptop z odłączanym wyświetlaczem umieszczanym w rzutniku

Laptop z odłączanym wyświetlaczem umieszczanym w rzutniku

Złożenie wniosku patentowego: 10 sierpnia 1990 roku

Tajwański projekt przeznaczony jest przede wszystkim do edukacyjnych zastosowań. Wyposażony zostały w odłączany przezroczysty wyświetlacz LCD (połączenie z komputerem zapewnia mu 2-metrowy kabel), zamknięty w specjalnej obudowie, której tył można zdjąć.

Dzięki temu, po umieszczeniu ekranu w stacjonarnym rzutniku pisma (w miejscu przeznaczonym na foliogramy) wyświetlany przez niego obraz przesyłany jest na rozwijany ekran ścienny.

Komputery przenośne - zobacz najdziwniejsze projekty w historii

Laptop z systemem projekcyjnym

System projekcyjny dla laptopów lub notebooków

Złożenie wniosku patentowego: 25 kwietnia 1991 roku

Laptop/notebook (początkowo istniał umowny podział komputerów przenośnych) zbudowany w oparciu o system oferował wbudowany miniaturowy projektor oraz (zamiast standardowego LCD) rozwijany ekran, na którym wyświetlał obraz. Możliwe było również wykorzystanie jakiejkolwiek innej przyległej do komputera powierzchni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200