Komputery mainframe znajdują nowe zastosowania i wracają do łask

Komputery mainframe znalazły nowe zastosowanie i nie zmierzają odejść do lamusa. Być może nazwa mainframe nie będzie się już ich użytkownikom kojarzyć z językiem programowania Cobol (tak jak ma to miejsce obecnie), ale z takimi nowymi technologiami, jak blockchain i kontenery, które będą powodzeniem obsługiwać.

Ankieta przeprowadzono ostatnio wśród decydentów z branży IT wykazała, że 50% firm posiadających komputery mainframe będzie z nich dalej korzystać przynajmniej przez najbliższe dwa lata, a tylko 5% chce z nich całkowicie zrezygnować. Badanie zostało przeprowadzone przez firmę analityczna Forrester Research na zlecenie Ensono, (dostawca usług IT) oraz Wipro Limited (globalna firma świadcząca usługi doradcze IT).

Ten rodzaj wolty, jakiej dokonują na naszych oczach komputery mainframe, jest w wysoki stopniu zaskakujący biorąc pod uwagę aktualny trend IT, który zakłada iż lokalne centra danych należy likwidować i całe IT firmy przenosić do chmury. Co prawda wiele firm nie bierze sobie tego do serca i wybiera coraz częściej model hybrydowy, czyli nie pozbywa się lokalnych centrów danych (w których uruchamia dalej takie standardowe aplikacje biznesowe jak ERP, HR czy ECM), a do chmury przenosi inne.

Zobacz również:

  • Trzy lata nowego iMaca, a większego AiO nadal nie pokazano
  • Idealne miejsce dla rozwoju pracowników
  • AI konwertuje automatycznie aplikacje COBOL na aplikacje Java

Wśród aplikacji, które są coraz częściej uruchamiane na komputerach mainframe znajdują się też te, które obsługują transakcje bazujące na technologii blockchain oraz mikrousługi instalowane w kontenerach. Komputery mainframe nadają się bowiem wyjątkowa dobrze do obsługiwania tego typu aplikacji z dwóch powodów.

Po pierwsze, wspierają wiele mechanizmów gwarantujących uruchamianym na nich aplikacjom prawie stuprocentowe bezpieczeństwo (co w przypadku aplikacji finansowych jest niezmiernie ważną rzeczą) oraz mogą wykonywać z racji swojej architektury wiele operacji równolegle. Dlatego 25% ankietowych firm odpowiedziało, że zamierza w najbliższym czasie uruchomić na swoich komputerach mainframe takie właśnie aplikacje. I to był też jeden z głównych – jeśli nie najważniejszy – powód skłaniający do tego, aby nie pozbywać się komputerów mainframe i dać im przysłowiowe drugie życie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200