Komputery kwantowe - ważne odkrycie

Prace nad komputerami kwantowymi ciągle trwają i co raz dowiadujemy się o tym, że jakaś placówka naukowa opracowała kolejną nową technologie, dzięki której w niedalekiej przyszłości kwantowe systemy obliczeniowe wkroczą szeroką ławą do centrów danych. Tym razem technologię taką opracowali naukowcy pracujący w Griffith University i University of Queensland.

Opracowali oni wspólnie technologię, która pozwala budować tzw. kwantowe bramki Fredkina. A jest to ważne wydarzenie, gdyż do tej pory nikt nie wiedział, jak to zrobić. Edward Fredkin (ur. 1934) to amerykański naukowiec, twórca trzy-kubitowej bramki kwantowej, która została nazwana jego imieniem. Bramka istniała jednak do tej pory w teorii, gdyż nie było technologii, która pozwalała by ją zbudować.

Nie wdając się w szczegóły – gdyż jest to zawiła teoria, którą rozumieją tylko naukowcy zajmujący się fizyką kwantową - bramka Fredkina ma dwie linie wejściowe, linię sterującą i trzy wyjścia. Działanie bramki Fredkina można określić w skrócie: jeżeli pierwszy bit wejścia wynosi 1 dwa kolejne bity wejścia są na wyjściu zamieniane.

Zobacz również:

  • Kwanty od OVHCloud dla edukacji

Fredkin odkrył, że na podstawie stanu wyjść można określić stan wejść i udowodnił to matematycznym wzorem. Bramka taka istniała jednak dotąd tylko w teorii, a w realnym świecie nie istniała. Dzięki okryciu naukowców być może już wkrótce powstaną pierwsze, w pełni funkcjonalne bramki Fredkina. O to oznacza, że prace nad komputerami kwantowemu ulegną przyspieszeniu. Osoby zainteresowane tym tematem mogą znaleźć więcej informacji tutaj. To artykuł opublikowany przez naukowców ma łamach periodyku Science Advances.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200